– Nie możemy zaprosić wszystkich Polaków do naszych kopalni i hut, by pokazać proces wydobycia i przetwarzania miedzi, ale dzięki wystawie i cyfrowej rzeczywistości będziemy mogli przedstawić nasz fascynujący świat tysiącom ludzi w całym kraju.
Multimedialne ekrany pozwolą przenieść się do naszego podziemnego miasta i zademonstrować rzeczywistość KGHM. Tak chcemy świętować nasz jubileusz. Miedź to surowiec przyszłości, który pojawia się praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. Edukujemy przez zabawę i najnowsze technologie – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Prezes Marcin Chludziński dodał, że KGHM jest dumnym spadkobiercą wybitnych specjalistów branży wydobywczej w kraju i aktualnym liderem w produkcji miedzi i srebra na świecie. – Mamy zasięg międzynarodowy, jesteśmy obecni na kilku kontynentach. Handlujemy miedzią, srebrem i złotem. Chcemy opowiedzieć naszą historię Polakom, pokazać na czym polega nasza praca. Historia KGHM to historia wielu pokoleń. Zbudowaliśmy podziemne tunele o powierzchni aglomeracji warszawskiej. Myślimy też o tym, co przed nami, chcemy to pokazać ruszając w trasę po całej Polsce. Pokażemy, że Przyszłość jest z miedzi – podkreślił Prezes KGHM.
Skarby ziemi w zasięgu wzroku i rąk
Zwiedzający mobilną wystawę zobaczą filmy na temat kopalni, hut czy zakładów wzbogacania rud w Zagłębiu Miedziowym. Atrakcją będą imitacje sztabek srebra, złota i granulat miedzi. Eksponaty będzie można dotknąć i sprawdzić, ile ważą. Nie zabraknie ciekawostek o czerwonym metalu i innych surowcach. Możemy zdradzić, że widzowie dowiedzą się m.in., co ma wspólnego miedziana anoda z dzwonem Zygmunta w Katedrze na Wawelu. I to wszystko w nowoczesnej formie jak na miedziowego giganta przystało.