Minister Adamczyk podkreślił rolę rejonu przeładunkowego w Małaszewiczach, leżącego na głównym szlaku kolejowym Azja – Europa. Stanowi on kolejową „bramę do UE" i wpisuje się w koncepcję Kolejowego Jedwabnego Szlaku.
— Polska zajmuje szczególną pozycję na mapie Europy, dzięki której ma szansę rozwijać się jako hub transportowy. Z tego powodu stale inwestujemy w infrastrukturę przeładunkową, zwłaszcza suchego portu w Małaszewiczach, przez który dokonuje się 90 proc. przewozów kolejowych między Europą a Azją — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Minister Andrzej Adamczyk poruszył także kwestie dotyczące współpracy dwustronnej w obszarze żeglugi morskiej.
— Jestem przekonany, że nasze spotkanie przyczyni się do zacieśnienia dobrych relacji polsko-chińskich w dziedzinie transportu i infrastruktury, a dalsza współpraca będzie rozwijać się harmonijnie i bez przeszkód, tak jak Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe Chipolbrok obchodzące w tym roku 70-tą rocznicę powstania — powiedział Minister Andrzej Adamczyk.
Minister Li Xiaopeng zaprosił Ministra Andrzeja Adamczyka do udziału w Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zrównoważonego Transportu organizowanej w Chinach przez ONZ w dniach 14-16 października 2021 r.
W dalszej części rozmowy omawiano między innymi problemy związane z lotnictwem cywilnym, które pojawiły się w relacjach z Chinami po wybuchu pandemii.
— Lotnictwo cywilne jako jedna z branż najbardziej dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią potrzebuje jasnych i transparentnych zasad, aby mogło na powrót napędzać rozwój naszych gospodarek. Przed nami bezprecedensowe wyzwanie zapewnienia sprzyjających warunków do systematycznego rozwoju pasażerskich połączeń lotniczych — powiedział Minister Adamczyk.
Szymon Huptyś
Rzecznik prasowy
Ministerstwo Infrastruktury