iswinoujscie.pl • Wtorek [29.06.2021, 19:20:45] • Świnoujście

Archipelag, poprzez opowieść odzyskiwany

Archipelag, poprzez opowieść odzyskiwany

fot. Organizator

W miniony piątek i sobotę, w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44, wspólnie na nowo opisywaliśmy nasz archipelag. Piątkowe spotkanie z dr Piotrem Oleksym, jego książką „Archipelag odzyskany" i wystawą sztuki „Zupełnie Nowa Mitologia" prezentująca prace artystek związanych z wyspą: Katarzyny Szeszyckiej, Agnieszki Jankiewicz Mai Kozłowskiej i Ilsy Insulare wpisały się w całoroczny artystyczny projekt o potrzebie zbudowania atrakcyjnego mitu archipelagu, na którym leży nasze miasto. Bardzo liczna obecność na obu wydarzeniach, zaciekawionej publiczności świadczyła że wyspiarze są spragnieni nowej narracji opisującej poprzez sztukę świat który nas otacza. Tak jak pisała Karen Armstrong: „mity zarysowały wyraziście rzeczywistość intuicyjnie wyczuwaną przez ludzi i nadały jej formę...". I z tą ciekawa formą zarówno w literaturze i sztukach wizualnych mieliśmy do czynienia w trakcie spotkań w Miejskiej Galerii ms44.

Spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym i książką przez niego napisaną "Wyspy odzyskane", (Wydawnictwo Czarne) było udane, energetyczne i żywiołowe. W ponad dwugodzinnej dyskusji, poruszano różnorakie wątki dotyczące historii minionej ale też aktualnej. To książka potrzebna i cenna jako udana próba syntezy powojennej historii archipelagu i powinna stać w bibliotece każdego wyspiarza. Tych którzy nie zdążyli lub nie mogli być na tym spotkaniu. Informujemy że z Piotrem Oleksym i jego"Wyspą odzyskaną" spotkamy się ponownie podczas sierpniowej Famy, w trakcie Miejsc Literatury w galerii ms44.

Ryszard Przybylski pisał: „Naturalnym jest więc szukać mądrości w opowieściach mistycznych. Mit obdarza człowieka wiedzą o sobie samym, a poprzez to, umożliwia wyobrażenie i zbudowanie harmonijnej kosmogonii codzienności, porządkującej świat wokół nas. Zwłaszcza ten najbliższy, lokalny, zdejmując z niego odium prowincjonalności, poprzez uniwersalność cechującą mitologiczne imaginarium. Tak więc osnowa mitu, zapewnia wątkowi dnia codziennego nie tylko trwałość i regularność, ale również intrygującą wielobarwność."

Archipelag, poprzez opowieść odzyskiwany

fot. Organizator

I właśnie ten sposób rozumienia opowieści zaprezentowały poprzez swoje prace artystki biorace udział w wystawie, która potrwa do połowy sierpnia. Wielobarwna, fantastyczna, czasami zatrważająca tak jest wizualna opowieść o naszym archipelagu zaprezentowana w Galerii ms44, na wystawie można się także zapoznać z tekstami pierwszych czterech wyspiarskich mitów przetłumaczonych przez Ilsę, berlińska artystkę.

A Tak o pracach artystek pisze krytyczka sztuki Barbara Haręża: Mit, jako uniwersalna opowieść o ludzkim doświadczeniu, jest trwałym elementem naszej kultury. Towarzyszy ludzkości od niepamiętnych czasów, odkąd w świadomości człowieka zaistniała ontologiczna potrzeba tłumaczenia odwiecznego porządku świata. Przez wieki pytaniu „skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy?" nadawano charakter płynnej i wielowymiarowej metafory, której formę najpełniej wyraża język sztuki. Atrakcyjność tej formy, to czy przystaje do zmieniającej się rzeczywistości, stanowi czynnik warunkujący mit. Dlatego współcześnie dawne opowieści, narracje i mity często dewaluują się, przestają być aktualne, zatracając swoją siłę wyrazu i wymowę.

Archipelag, poprzez opowieść odzyskiwany

fot. Organizator

Dzisiejszy świat skłania się ku nowym opowieściom, odpowiadającym wyzwaniom teraźniejszości i antycypującym wizję przyszłości. Wszyscy potrzebujemy nowych metafor, mitów i baśni, za pomocą których ponownie nadamy sens i znaczenie nietrwałej rzeczywistości i wypełnimy duchową próżnię. Są miejsca na ziemi, które w sposób szczególny spragnione są tych opowieści. Miejsca, które z różnych względów – historycznych i społecznych, tych opowieści zostały pozbawione. To miejsca i wspólnoty je zamieszkujące, które wyabstrahowane ze swoich korzeni, utraciły pamięć zbiorową i poczucie ciągłości tożsamości kulturowej. Ich próżnia ma dodatkowy wymiar, uwarunkowany historycznie i niezależny od nich samych.

„Zupełnie nowa Mitologia" jest projektem, który poprzez swoje mitotwórcze aspiracje ma szanse wypełnić tę właśnie pustkę. W swoim założeniu inicjuje bowiem proces zarówno poszukiwania symbolicznych źródeł zagubionej tożsamości kulturowej, jak i odkrywania nowych wizualnych form jej przekazu. W ramach pierwszej edycji projektu zobaczymy wystawienniczą prezentację prac powstałych specjalnie na tę okazję. W przestrzeni galerii spotkają się cztery artystki młodego pokolenia i cztery opowieści dające początek nowej mitologii poświęconej jedynemu w swoim rodzaju miejscu – krainie utkanej z czterdziestu czterech wysp.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/71407/