Pięciominutowa animowana „98 kg" („Siłaczka") jest historią kobiety od lat tkwiącej w toksycznej relacji. Na ekranie widzimy bohaterkę, która w zaciszu domowym zmaga się z przemocą, starając się pozostać silną. Do czasu. Poprzez ciało kobiety obserwujemy jej emocje, widzimy, jak w ciszy przeżywa swój ból. Aż chciałaby się mówić, a raczej krzyczeć za nią. Tytuł „98 kg" to waga podnoszonej sztangi, ale też ciężar ciała męża bohaterki.
„Krzątaczka" w reżyserii debiutującej Dominiki Wyrobek opowiada o kobiecie, która zmęczona natłokiem codziennych czynności kładzie się spać. Na jawie, a może we śnie, odkrywa, iż w jej kuchni znajduje się szczelina w ścianie, poprzez którą przechodzi do innego świata. W świecie tym czuje się wolna, blisko natury, eksplorując go z zaciekawieniem zachowuje się jak zwierzę. Następnego ranka wraca do swojej codzienności, jednak świat zza ściany próbuje znów się wydostać.
Obie animacje dotyczą kobiet i mówią o pewnym rodzaju atawizmu, który nadal istnieje w świadomości zbiorowej, mimo tego, że upłynęło sto lat odkąd kobiety wyszły na ulice walczyć o swoje prawa. „98 kg" („Siłaczka") i „Krzątaczka" to dwa krótkie filmy animowane stanowiące początek cyklu, którego wspólnym mianownikiem jest obecna sytuacja kobiet. Projekt ma być systematycznie rozbudowywany o kolejne krótkie animacje, stworzone przez kobiety i opowiadające o kobietach. To dwa filmy, dwóch artystek, które współpracują za sobą w ramach pracowni Animacji na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.
Filmy zostały wsparte przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, a wyprodukowane przez Fundację Las Sztuki. Ich realizacja, postprodukcja oraz udźwiękowienie odbywały się na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji. O Grand Prix festiwalu Animator powalczy w tym roku 45 tytułów, do Konkursu Polskiego przyjęto 37 filmów. W 2021 po raz pierwszy odbędzie się również Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali.
Poznański Festiwal jest jedynym z trzech festiwali w Polsce (w tym, jedynym festiwalem filmów animowanych), który od Amerykańskiej Akademii Filmowej otrzymał status festiwalu kwalifikującego do Oscarów. Oznacza to, że film krótkometrażowy, który zdobędzie Grand Prix – Złotego Pegaza ma skróconą drogę do nominacji w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany i może powalczyć o tę prestiżową nagrodę.
14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator w Poznaniu odbędzie się w dniach 9-15 lipca 2021.
Działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film utworzono w 2009 roku dzięki współpracy Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin i Miasta Koszalin. Do 2020 roku Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film dofinansował ponad 100 produkcji na kwotę około 5 milionów złotych. Wiele z nich odniosło sukces w kraju i poza jego granicami. Obecnie trwa XIII Konkurs na wsparcie produkcji filmowej w ramach ZFF Pomerania Film.
Więcej na:
animator-festival.com
www.pomeraniafilm.pl
Maria Witkowska
Specjalista. ds. Promocji i Marketingu
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie