iswinoujscie.pl • Niedziela [06.06.2021, 21:10:24] • Świnoujście

Grób ofiary Covid-19 nie może być otwierany przed upływem 20 lat

Grób ofiary Covid-19 nie może być otwierany przed upływem 20 lat

fot. Edmund Papski

W ostatnim czasie na świnoujskich cmentarzach odbywa się średnio od 2 do 4 pogrzebów dziennie. Daje to od 12 do 15 pogrzebów tygodniowo.

Czy dla zmarłych na Covid wyznaczono jakąś specjalną strefę na świnoujskich cmentarzach?

Sylwester Sowała, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury i Zieleni Miejskiej, Urząd Miasta Świnoujście: Pochówki osób zmarłych na Covid-19 nie wymagają wyznaczenia specjalnych miejsc.

Jak chowane są ciała ofiar Covid? Są jakieś specjalne zabezpieczenia?

Sylwester Sowała: Sposób postępowania ze zwłokami osób zmarłych na Covid-19 określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 585) zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami ludzkimi. Dokument w załączeniu. Sposób chowania (uwzględniając instrukcje zawarte w powyższym rozporządzeniu) nie odbiega zasadniczo od normalnej ceremonii.

(treść dokumentu zamieszczamy pod pytaniami – przyp. red.)

Jak będzie wyglądała kwestia wykorzystania tych kwater w przyszłości? Czy będą możliwe kolejne pochówki czy raczej te miejsca zostaną wykorzystane jednorazowo dla ofiar Covid?

Sylwester Sowała: Nie ma obecnie istotnych wymagań i instrukcji w tym zakresie. Grób nie może być otwierany (użytkowany ponownie) przed upływem 20 lat.

Ile odbywa się teraz dziennie i tygodniowo pochówków? Ile czeka się na pochówek?
Sylwester Sowała: W ostatnim czasie na Cmentarzach Komunalnych w Świnoujściu odbywa się średnio od 2 do 4 pogrzebów dziennie, od 12 do 15 pogrzebów tygodniowo. W ubiegłym miesiącu (kwietniu) odbyły się 2 pochówki osób zmarłych na Covid-19.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 3 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi

§ 5a. 1. W przypadku zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) należy:

1) przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym;

2) odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy zachować szczególne środki ostrożności;

3) unikać ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok;

4) umieścić zwłoki w ochronnym, szczelnym worku, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym, a w przypadku przekazania zwłok do spopielenia umieścić pierwszy worek ze zwłokami w drugim worku;

5) zdezynfekować powierzchnie zewnętrzną kolejno każdego worka przez spryskanie płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym;

6) zwłoki zabezpieczone w sposób, o którym mowa pkt 1,4 i 5, umieścić w:

a) kapsule transportowej, w przypadku przekazywania zwłok do krematorium, wykonanej z materiału umożliwiającego jej mycie i dezynfekcję, która po przekazaniu zwłok do spalarni podlega standardowej dekontaminacji środkami powierzchniowoczynnymi, albo

b) trumnie do pochówku, w przypadku bezpośredniego pochowania na cmentarzu;

7) umieścić na dnie trumny do pochówku warstwę substancji płynochłonnej o grubości 5 cm;

8) niezwłocznie po złożeniu zwłok w trumnie lub kapsule transportowej trumnę lub kapsułę transportową zamknąć szczelnie i spryskać płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym;

9) transport zwłok, jeżeli jest to możliwe, prowadzić jednym zespołem przewozowym.

2. Pomieszczenia, w których osoba zmarła przebywała, oraz wszystkie przedmioty, z którymi była w styczności, poddaje się odkażaniu.

§ 5b. 1. Czynności, o których mowa § 5a. ust. 1 pkt 1-5 w przypadku zgonu w szpitalu są wykonywane przez osoby zatrudnione przez szpital, a w przypadku zgonu poza szpitalem przez odpowiednio przeszkolone osoby zatrudnione w zakładach pogrzebowych.

2. Czynności, o których mowa § 5a. ust. 1 pkt 6-9 są wykonywane przez odpowiednio przeszkolone osoby zatrudnione w zakładach pogrzebowych.

§ 5c. 1. Osoby bezpośrednio zaangażowane w proces dekontaminacji ciała i jego otoczenia oraz przygotowania do przewozu zwłok zmarłego zakażonego wirusem SARS-CoV-2 oraz mające bezpośredni kontakt ze zwłokami są zabezpieczane w następujące środki ochrony indywidualnej:

1) kombinezon albo długi fartuch ochronny i czepek na głowę;

2) jednorazową maskę zakrywającą otwory oddechowe, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2;

3) gogle lub przyłbicę ochronną - jednorazową lub poddaną uprzednio procedurze dekontaminacyjnej;

4) jednorazowe rękawice nitrylowe (optymalnie długie).

2. Środki ochrony indywidualnej wielorazowego użytku myje się i dezynfekuje po zakończeniu czynności, o których mowa w ust. 1.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/70815/