W dziale pracy socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu zatrudnionych jest dziś 20 pracowników socjalnych. Ich zadania określa ustawa o pomocy społecznej (uops). To m.in.: praca socjalna, analiza i ocena zjawisk powodujących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej, udzielanie informacji i wskazówek w zakresie rozwiązywania spraw życiowych, pomoc w uzyskaniu poradnictwa, pobudzanie społecznej aktywności, współpraca i współdziałanie z innymi specjalistami oraz inicjowanie nowych form pomocy.
- Kwestie liczby podopiecznych przypadających na jednego pracownika socjalnego reguluje art. 110 ust. 1 pkt 11 powyższej ustawy - wyjaśnia Agnieszka Łatkowska, zastępca dyrektora MOPR. - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie spełnia warunek ustawowy dotyczący pracowników socjalnych, tj. 1 pracownik na 2000 mieszkańców.
Zapytaliśmy, czy nie brakuje chętnych do tej pracy.
- W chwili obecnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodziny nie ma wakatów na stanowisko pracownika socjalnego - informuje Agnieszka Łatkowska- ale zdarza się, że pracownik odchodzi, np. na emeryturę i wtedy poszukujemy osób, które spełniają wymogi wskazane w art. 116 ust. 1 uops, czyli ( taka osoba- przyp. red.) spełnia co najmniej jeden z warunków: posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych; ukończyła studia wyższe na kierunku praca socjalna; do dnia 31.12.2013 r. ukończyła studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia lub nauki o rodzinie.
Pracownicy socjalni pracują w godzinach funkcjonowania Ośrodka, tj. od 7.30 do 15.30 od poniedziałku do piątku.
- Może się zdarzyć, że w sytuacji nagłej, kryzysowej, bądź interwencji, pracownik podejmuje czynności w innych godzinach aniżeli wskazane powyżej - zastrzega Agnieszka Łatkowska.
Wynagrodzenie pracownika socjalnego składa się z trzech składników: wynagrodzenia zasadniczego, dodatku stażowego oraz dodatku do wynagrodzenia wypłacanego na podstawie art. 121 ust. 3a uops (obecnie 250 zł).
Średnie wynagrodzenie pracownika socjalnego w kwietniu tego roku w świnoujskim MOPR wyniosło 4 424,32 zł brutto, czyli 3 204,99 zł na rękę.