iswinoujscie.pl • Wtorek [04.05.2021, 14:28:11] • Świnoujście

Nie ma rady na „śmieciarzy”?!

Nie ma rady na „śmieciarzy”?!

fot. Czytelnik

W ostatnich latach władze kilkakrotnie „majstrowały” przy zasadach odbioru i płatności za odpady komunalne. Zmiany są jednak mało skuteczne skoro, co rusz w lasach, parkach, na ogródkach działkowych i.. gdzie się da, ludzie zostawiają odpady. Nieważne czy niszczymy przyrodę, czy miejsca mogące służyć do rekreacji. Śmieci szpecą krajobraz, a w miejscach, w których można by rozłożyć koc na majówkę zastaniemy puszki i butelki… Śmieciarze dotarli już także na urokliwe tereny nad Kanałem Piastowskim.

Wokół las,a od strony wody piękny widok na dostojnie sunące torem wodnym statki. Wysoko nad głowami sznury ptaków. Raj? No prawie, bo co rusz natykamy się na takie widoczki…

Osobom, które w ten sposób pozbywają się swoich śmieci brak najwyraźniej ekologicznej empatii. Na to zjawisko coraz częściej uwagę zwracają dziennikarze i naukowcy. Na zjawisko zwróciła uwagę m.in. Ewa Domańska w opracowaniu pt „Humanistyka Ekologiczna”

Autorka opracowania nie uwzględniała jednak lokalnej specyfiki i rozwiązań, które Należy zwrócić uwagę najbardziej chyba związany z tematem system opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jesieni ubiegłego roku radni zdecydowali o zmianie regulaminu utrzymania i czystości w gminie oraz opłat za odbiór odpadów komunalnych. Opłatę powiązali ze zużyciem wody. Czy system zdał egzamin? Po kilku miesiącach funkcjonowania można mieć co do tego wątpliwości… Wystarczy zajrzeć do miejskich lasów, parków, na działki!

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/70654/