Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już dwa dni później 5 maja uznane za narodowe święto. W czasach zaborów jego obchodzenie było zabronione, a nawet karane zsyłką. Także komunistyczne władze Polski po II wojnie światowej zabroniły publicznego świętowania tego dnia, a ostatecznie Święto zostało zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. I dopiero w roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie. Narodowe Trzeciego Maja zostało przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku. Dziś, dodać też warto, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją.
Przyzwyczailiśmy się do gromadzących tłumy obchodów tego naszego, narodowego święta. W tym roku sanitarne obostrzenia nam to uniemożliwiają. Może więc, zamiast tłumnego przemarszu pod pomnik, poświęćmy chwile na zagłębienie się w pouczającą historię czasów, które prowadziły Polskę ku upadkowi. I pokrzepiające przypomnienie tych, które chlubnych, które z upadku nas wyciągały.
Tych zaś, którzy, choć symbolicznie świętować chcą w otoczeniu liczniejszej grupy rodaków informujemy, że reprezentantów Urzędu Miasta - w imieniu wszystkich delegacji - pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej” w dniu 3 maja 2021 r. o godz. 10.00 na Placu Słowiańskim. O tej samej godzinie w kościele Chrystusa Króla rozpocznie się modlitewne spotkanie-msza święta w intencji ojczyzny. Władze miasta zachęcają mieszkańców do składania symbolicznych wiązanek przez cały dzień i uniknięcia w ten sposób niedozwolonych obecnie zgromadzeń.