iswinoujscie.pl • Poniedziałek [26.04.2021, 21:28:30] • Świnoujście
Czy w miejskich autobusach można postarać się o lepsze zabezpieczenia antywirusowe?
fot. iswinoujscie.pl
Czy korzystający z linii Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu mogą czuć się bezpieczni wchodząc do pojazdów zbiorowego transportu? Co, oprócz wdrożonych już procedur można zrobić by to poczucie bezpieczeństwa było większe i, by mieszkańcy chętniej korzystali z publicznej komunikacji? Czy dyrekcja miejskiego przewoźnika planuje wdrożenie nowych zabezpieczeń? Wirus CoVid19 wciąż nie ustępuje, warto więc postawić te pytania.
Nie od dziś, przy wejściu do świnoujskich „Solarisów”, obok kasownika biletów wita nas dozownik z płynem do dezynfekcji rąk. Nad kabiną kierowcy umieszczono także tabliczkę przypominającą o obowiązku zakrywania w autobusie nosa i ust. Czy to wystarczy aby w pojazdach zbiorowej komunikacji pasażerowie czuli się bezpiecznie?
Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Publicznego (UITP) podkreśla, że korzystanie z transportu publicznego jest bezpieczne także w czasie trwania pandemii. Eksperci Stowarzyszenia powołują się przy tym na wyniki badań naukowych. Na tę opinię składają się m.in. kolejne zabezpieczenia opracowywane z myślą o zbiorowym transporcie. W Łodzi np. tamtejsze autobusy wyjadą wkrótce z bazy wyposażone w antywirusową tkaninę, która pokryje siedzenia pasażerów. Dyrekcja przewoźnika podkreśla, że wyposażenie w antywirusowe powłoki siedzeń pasażerów jest tym bardziej uzasadnione, że chroni nie tylko przed korona-wirusem ale także innymi chorobotwórczymi drobnoustrojami. Producent gwarantuje, że powłoka siedzeń gwarantuje, że przez pięcioletni okres gwarancji, będzie redukowała przenoszenie się wirusów i bakterii". Czy te i inne zabezpieczenia zostaną wprowadzone także w Świnoujściu. Pytanie w tej sprawie kierujemy do dyrekcji naszego przewoźnika.
- W odpowiedzi na pytanie dotyczące „zabezpieczeń antycovidowych w pojazdach komunikacji miejskiej w Świnoujściu” informuję, że autobusy należące do Spółki poddawane są codziennej dezynfekcji nie tylko z uwagi na COVID-19. Codzienna procedura mycia każdego pojazdu obejmuje dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych jak: poręcze, uchwyty, kasowniki, przyciski, szyby, podłogi, siedzenia itd. W każdym autobusie umieszczony jest dozownik z płynem dezynfekującym do korzystania z doraźnego odkażania rąk pasażerów. Kierowcy autobusu wyposażeni są w rękawice, maseczki oraz środki do dezynfekcji.
Ponadto informuję, że miejskie autobusy Spółki podlegają standardowej procedurze regularnego mycia i dezynfekcji każdego dnia, od wielu lat. Ze względu na rozprzestrzeniającą się pandemię wnętrza autobusów poddawane są procesowi dezynfekcji przy pomocy generatora ozonu. Taki sposób jest bardzo skuteczny, ponieważ ozon wnika głęboko do wnętrza tapicerowanych siedzeń, czyści i odkaża kanały wentylacyjne oraz trudno dostępne powierzchnie.
Podjęte przez „Komunikację Autobusową” Sp. z o.o. sposoby odkażania są powszechnie uznane za skuteczne. Niezależnie od powyższego jesteśmy w pełnej gotowości do realizacji zaleceń i zadań jakie zostaną nałożone na wszystkich przewoźników przez instytucje odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe - tłumaczy Elżbieta Bogdanowicz Prezes Zarządu "Komunikacja Autobusowa" Sp. z o.o.