iswinoujscie.pl • Niedziela [18.04.2021, 11:46:28] • Świnoujście

Niecodzienny gość na świnoujskiej plaży

Niecodzienny gość na świnoujskiej plaży

fot. Edmund Papski

W sobotę o. 7.30 na plaży w Świnoujściu jedna ze spacerowiczek spostrzegła leżącą na plaży małą fokę. Miła starsza Pani zachowała się wzorowo, powiadomiła telefonicznie o swojej obserwacji Błękitny Patrol WWF Polska. Z informacji telefonicznej wiadomo było również, że na plaży przybywa osób spacerujących (głównie z psami).

Na miejsce niezwłocznie przybyła mieszkająca w Świnoujściu wolontariuszka Błękitnego Patrolu WWF, by zabezpieczyć zwierzę i zapewnić mu spokój. W miedzy czasie na miejsce dotarło jeszcze dwoje wolontariuszy. Przeprowadzono konsultacje foto/telefoniczną ze Stacją Morską im. Krzysztofa Skóry IOUG w Helu. Z uwagi na ogólny stan zwierzęcia (głównie widoczne na pierwszy rzut oka niedożywienie) podjęto decyzję o podjęciu go do rehabilitacji w Helskiej placówce.

Niecodzienny gość na świnoujskiej plaży

fot. iswinoujscie.pl

Niecodziennym gościem na Świnoujskiej plaży był około miesięczny szczeniak foki szarej (zwanej też szarytką morską). Po dotarciu, do Helskiego ośrodka rehabilitacji fok, osesek został poddany szczegółowym oględzinom – to dziewczynka, ważąca zaledwie 11,6 kg (maleńka), temp ciała w normie, na ciele znaleziono drobne rany kłute – możliwe pogryzienie, ogólnie odwodniona i niedożywiona, występujące na ciele lanugo (białe futro) wskazuje na wiek około 1 miesiąca (foki szare przychodzą na świat na przełomie lutego/marca). Po zakończeniu rehabilitacji wróci do Bałtyku.

Niecodzienny gość na świnoujskiej plaży

fot. Konrad Wrzecionkowski

Co każdy z nas może zrobić w przypadku spotkania szczególnie młodej foki?
Jest kilka podstawowych zasad, oto one:

1. Zachowaj dystans - nie podchodzimy do foki i pozostajemy w odległości minimum 20 metrów od zwierzęcia. Im dalej będziemy, tym lepiej, ponieważ zbyt bliskie towarzystwo oznacza dla foki duży stres, który może zmniejszyć jej szansę przeżycia. W pobliżu może być również jej matka, która udała się do wody na łowy, a z bezpiecznej odległości "ma oko" na dziecko. Foka to dzikie zwierzę, które w obronie własnej „walcząc o życie” może dotkliwie ugryźć.

2. Nie zaganiaj foki do wody - foka jest zwierzęciem wodno-lądowym i czas spędza równie chętnie w wodzie, jak i na brzegu. Nie spychajmy jej zatem do wody i nie polewajmy nią. Foki muszą wychodzić z wody na plażę, żeby odpocząć, wysuszyć futro lub urodzić potomstwo. W przypadku foczych osesków póki są w lanugo (białe futro) powinny pozostać na brzegu.

3. Nie ignoruj sytuacji, każdą obserwację warto zgłosić, specjaliści zapytają o kilka szczegółów z obserwacji (miejsce, otoczenie i zachowanie zwierzęcia) i podejmą decyzję co dalej.

4. Powiadom Błękitny Patrol WWF 795 536 009 lub Stację Morską w Helu 601 88 99 40.

5. Postaraj się zapewnić foce spokój i bezpieczeństwo do czasu przyjazdu wolontariuszy. Jeżeli na plaży pojawią się inni ludzie, zadbajmy o to, aby także nie podchodzili do szczenięcia. Nie zbliżajmy się do foki z psem, który powinien być na smyczy i nie szczekać. Znalezioną przez Ciebie fokę obejrzymy i ocenimy jej stan na miejscu, a w razie potrzeby zabierzemy do Stacji Morskiej, żeby ją przebadać i poddać rehabilitacji. Po zakończeniu leczenia foka wróci na wolność.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/70430/