iswinoujscie.pl • Środa [10.03.2021, 16:27:33] • zachodniopomorskie

LEGIA AKADEMICKA w zachodniomomorskim

LEGIA AKADEMICKA w zachodniomomorskim

fot. Organizator

60 uczelni w całym kraju przystąpi do programu Legia Akademicka, który szkoli ochotniczo studentów chcących zostać żołnierzami Wojska Polskiego. Do programu zakwalifikował do udziału w IV edycji 47 uczelni publicznych, 9 niepublicznych i 4 wojskowe.

W województwie zachodniopomorskim – do programu przystąpiły 4 uczelnie. Uniwersytet Szczeciński, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie, Politechnika Koszalińska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu.

Do Legii Akademickiej, która działa od 2017 roku, do trzech dotychczasowych edycji przystąpiło blisko 13 000 studentów. 7412 z nich złożyło przysięgę wojskową a na pierwszy stopień podoficerski zostało mianowanych 5848 studentów. To realne wsparcie systemu rezerw osobowych Wojska Polskiego. Kolejne tysiące dołączą do tego grona w trakcie tegorocznej IV edycji.

Przygoda studentów z wojskiem zaczyna się na uczelni cywilnej zgłaszającej akces do programu, gdzie na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Obrony Narodowej a Ministrem Edukacji i Nauki realizuje się teoretyczną część ochotniczego szkolenia studentów, obejmującą 30 godzin zajęć. Dotykają one takich zagadnień jak wiedza z zakresu realizacji misji Sił Zbrojnych, otoczenia międzynarodowego w aspekcie militarnym, zależności pomiędzy elementami systemu obronnego RP (cywilny i demokratyczny nadzór nad siłami zbrojnymi, w tym zwierzchnictwo) oraz umocowania prawnego zależności w ramach Sił Zbrojnych RP (podwładny – przełożony, dyscyplina wojskowa, odpowiedzialność karna i materialna). Od 2019 roku realizowane jest również kilkanaście kursów samokształcenia studentów zamieszczonych na platformie e-learningowej, specjalnie przygotowanej na potrzeby programu przez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie.

Odbycie i zaliczenie części teoretycznej umożliwia złożenie do komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwego dla ich miejsca zamieszkania wniosku o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych. Do 2020 roku realizowano dwa moduły szkoleniowe, z czego każdy trwał trzy tygodnie. Pierwszy z nich, moduł szkolenia podstawowego, kończy się egzaminem i jest przepustką do złożenia przysięgi wojskowej oraz uzyskaniem statusu szeregowego rezerwy. Tym samym zakończenie szkolenia podstawowego dopuszcza do modułu szkolenia podoficerskiego zakończonego egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala, dając status podoficera rezerwy.

LEGIA AKADEMICKA w zachodniomomorskim

fot. Organizator

Legia Akademicka to jeden ze sztandarowych projektów Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Liczby pokazują, że polskie uczelnie oraz ich studenci poważnie podeszli do obowiązku budowania potencjału obronnego kraju. Podjęcie prac nad rozwojem szkolenia przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" doprowadziło do wprowadzenia w roku akademickim 2020/21 dodatkowo modułu oficerskiego, mającego charakter pilotażowy. Tak jak moduł podstawowy i podoficerski będzie się składał z części teoretycznej oraz praktycznej, w całości realizowanych w okresie wakacyjnym. O oficerskie szlify w Legii Akademickiej będą mogli się ubiegać ci, którzy mają za sobą ukończony moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach oraz studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy.

Zainteresowani poszczególnymi modułami podstawowym oraz podoficerskim mogą składać wnioski do koordynatora programu Legia Akademicka na dowolnej uczelni, która zgłosiła akces udziału i organizacji części teoretycznej. Osoby zainteresowane modułem oficerskim powinny wysłać wniosek do Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej", gdzie odbędą się rozmowy kwalifikacyjne dla kandydatów.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie Biura: www.wojsko-polskie.pl/legia-akademicka/

Zobacz - Mapa Legia Akademicka - tu znajdziesz wszystkie uczelnie które przystąpiły do programu - cutt.ly/MAPALEGIA

Biuletyn Informacyjny Legia Akademicka - bityl.pl/An8bz

Masz pytania, zadzwoń do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Świnoujściu tel. 261 243 302, wyjaśnimy wszystkie nurtujące Cię problemy oraz pomożemy w wyborze najlepszej ścieżki edukacji wojskowej dla Ciebie.

Szef Wydziału Rekrutacji
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Świnoujściu
mjr Piotr SUSKI

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/69908/