Zamknięcie szkół, recesja gospodarcza, śmierć rodziców czy ograniczenie w dostępie do usług z powodu pandemii powodują, że rośnie ryzyko wczesnych małżeństw.
UNICEF opublikował dziś raport na ten temat pt. „COVID-19: A threat to progress against child marriage”.
W ostatnich latach można było zaobserwować znaczne zmniejszenie liczby wczesnych małżeństw w niektórych krajach. Globalnie odsetek kobiet, które zostały zmuszone do ślubu w dzieciństwie, zmniejszył się o 15%. Niestety, jeszcze przed pandemią COVID-19, UNICEF szacował, że w ciągu najbliższych 10 lat ponad 100 mln dziewcząt będzie zmuszonych do ślubu przed ukończeniem 18. roku życia.
COVID-19 pogorszył już i tak trudną sytuację milionów dziewcząt. Zamknięte szkoły, społeczna izolacja oraz rosnące ubóstwo dolały oliwy do ognia, pogarszając sytuację, z którą świat walczył jeszcze przed pandemią. Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zlikwidować proceder wczesnych małżeństw, powiedziała Dyrektor Generalna UNICEF, Henrietta Fore.
Międzynarodowy Dzień Kobiet to idealny moment, abyśmy przypomnieli sobie, co te dziewczęta mają do stracenia, jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań. Zagrożona jest ich edukacja, zdrowie i przyszłość.
Dziewczęta, które wychodzą za mąż w dzieciństwie, cierpią z powodu natychmiastowych i dożywotnich konsekwencji tego procederu. Są bardziej narażone na przemoc w rodzinie i rzadziej kontynuują edukację. W takiej sytuacji rośnie ryzyko wczesnej i nieplanowanej ciąży, co z kolei może prowadzić do powikłań okołoporodowych, a nawet śmierci zarówno matki, jak i dziecka. Praktyka ta może izolować dziewczęta od rodziny i przyjaciół oraz wykluczyć je z życia społecznego, co ma duży wpływ na ich zdrowie psychiczne i samopoczucie.
Pandemia COVID-19 ma poważny wpływ na życie dziewcząt. Ograniczenia w podróżowaniu i wprowadzone zasady dystansu społecznego, utrudniają dziewczętom dostęp do opieki zdrowotnej i socjalnej oraz wsparcia społecznego, które chroni je przed wczesnym małżeństwem, nieplanowaną ciążą i przemocą ze względu na płeć. Kiedy placówki edukacyjne są zamknięte, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziewczęta porzucą naukę i już nigdy nie wrócą do szkoły. W obliczu utraty miejsc pracy i zwiększonej niepewności ekonomicznej, rodzice mogą być zmuszeni do wydania córki za mąż, w nadziei, że to poprawi los zarówno dziewczynki, jak i całej rodziny.
Na całym świecie żyje około 650 mln kobiet i dziewcząt, które zostały wydane za mąż w dzieciństwie. Połowa z nich mieszka w Bangladeszu, Brazylii, Etiopii, Indiach i Nigerii.
Rok od wybuchu pandemii, potrzebne są natychmiastowe działania, aby walczyć ze skutkami COVID-19, powiedziała Henrietta Fore. Poprzez ponowne otwarcie szkół, wdrożenie skutecznych przepisów i polityk na rzecz kobiet oraz zapewnienie dostępu do opieki medycznej i socjalnej, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko wczesnych małżeństw i zapewnić dziewczętom lepszą przyszłość.
dr Monika Kacprzak
Rzecznik Prasowy
UNICEF Polska