iswinoujscie.pl • Piątek [16.04.2021, 08:37:13] • Świnoujście

Urząd Morski: Zmiany obserwujemy uważnie

 Urząd Morski: Zmiany obserwujemy uważnie

fot. Sławomir Ryfczyński

Według najnowszych doniesień naukowców, poziom Bałtyku do końca wieku może się podnieść o 60-100 cm. Miejscowościom nad morzem grożą podtopienia. Czy Urząd Morski w Szczecinie przygotowuje się do tej sytuacji? Co z zabudową wydm?

W ciągu 30 lat wzrośnie liczba wezbrań na Bałtyku, a za 100 lat historyczne centrum Gdańska może znaleźć się pod wodą – przewidują naukowcy Polskiej Akademii Nauk.

Nieuchronny charakter i narastające tempo wzrostu poziomu morza pokazują niebezpieczeństwo, jakie niesie zmiana klimatu – czytamy w komunikacie opublikowanym 27 stycznia na stronie internetowej Polskiej Akademii Nauk. – W razie niepowodzenia w redukcjach emisji gazów cieplarnianych być może już niedługo będziemy musieli zmierzyć się z problemem podtopień w strefie przybrzeżnej i przygotować się na zalewanie coraz większej powierzchni lądu.

Czy świadom tych zagrożeń jest Urząd Morski w Szczecinie?

- Od dwunastu lat systematycznie wykonywane są, w ramach monitoringu wybrzeża, zdjęcia lotnicze (ortofoto) oraz skaning laserowy strefy brzegowej będącej w naszej kompetencji obszarowej - informuje Ewa Wieczorek, rzecznik Urzędu Morskiego w Szczecinie. - Pozwala to nam śledzić dynamikę procesów erozyjno-akumulacyjnych na naszym wybrzeżu i m.in. na tej podstawie dokonujemy wyboru metod działań ochronnych na poszczególnych odcinkach wybrzeża (np. budowa opasek brzegowych, ostróg brzegowych, sztuczne zasilanie plaż, zalesianie i nasadzanie roślinności ochronnej na wydmach).

Urząd Morski systematycznie wykonuje także przegląd i aktualizację map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych.

Przy tym temacie warto poruszyć kwestię zmniejszania wydm. Na terenach, które oddzielały miejscowości od morza powstają kolejne hotele i apartamentowce. Czy ten kierunek zmian popiera Urząd Morski?

- Rolą wydm była, jest i będzie ochrona zaplecza brzegu morskiego czyli m.in. infrastruktury, którą znajduje się za nimi. Jest to naturalna forma „budowli" ochronnej brzegu i nic się tutaj w naszym stanowisku nie zmienia – zapewnia rzecznik UMS. - Urząd Morski w Szczecinie, w podległym naszej jurysdykcji pasie technicznym, nie zezwala obecnie i nie zamierza zezwalać w przyszłości na wznoszenie na wydmach, na gruntach Skarbu Państwa, trwałych obiektów budowlanych. Wyjątek stanowić mogą niewielkie obiekty zaplecza turystycznego, takie jak np. sanitariaty lub przejścia na plażę.

Nie zamierzamy też wydawać zgód na komunalizację lub prywatyzację tych gruntów - kontynuuje Ewa Wieczorek. - Inaczej sprawa się ma w odniesieniu do terenów inwestycyjnych prywatnych lub komunalnych, gdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje trwałą zabudowę.

Rzecznik Urzędu Morskiego odniosła się też do opracowania Polskiej Akademii Nauk.

- Opublikowany ostatnio Komunikat 02/2021 interdyscyplinarnego Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN na temat zmiany klimatu i wzrostu poziomu morza informuje, że oficjalne wyniki tempa wzrostu średniego poziomu morza w latach 2006-2015 wyniosły 3,6 mm/rok. Zwracamy uwagę, że jest to poziom niższy od wersji tzw. „średniej – najbardziej prawdopodobnej", równej 6,0 mm/rok przyjętej w 2001 r. w „Strategii ochrony wybrzeża". Dokument ten stał się podstawą do opracowania i uchwalenia Ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o ustanowieniu programu wieloletniego "Program ochrony brzegów morskich" (Dz. U. z dnia 18 kwietnia 2003 r.) - pisze Ewa Wieczorek. - Porównanie to nie upoważnia jednak do pozostawania w bezczynności. Sytuacja zmienia się dynamicznie. Obserwujemy uważnie jej zmiany i w uzasadnionej sytuacji podejmować będziemy stosowne działania techniczne.

Rzecznik podkreśla, że, jak dotąd, analiza aktualnej sytuacji nie wskazuje na potrzebę podejmowania nadzwyczajnych działań.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/69851/