iswinoujscie.pl • Środa [24.02.2021, 09:48:28] • Szczecin

Sekretne życie – magiczna wystawa sztuki estońskiej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Sekretne życie – magiczna wystawa sztuki estońskiej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

REGINA LUKK-TOOMPERE Pożeracz śmierci( fot. Organizator )

Po raz kolejny w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie można zobaczyć wystawę prezentującą twórczość artystów estońskich. Od środy, 24 lutego w Holu Wschodnim zamku dostępna będzie ekspozycja „Secret Lives / Sekretne Życie". Na wystawę składa się około 60 prac - grafik, rysunków i małych form przestrzennych, których autorami są znani i cenieni na świecie: Viive Noor, Kadi Kurema, Regina Lukk-Toompere i Urmas Viik.

Autorzy są najbardziej znanymi ilustratorami w Estonii. Zajmują się także innymi dziedzinami sztuki jak fotografia, malarsto, projketowanie przemiotów i miniaturowych sztuk plastycznych. Prace, które zostaną zaprezentowane w zamkowych przestrzeniach, nacechowane są indywidualnym i niepowtarzalnym stylem ich twórców. Wprowadzają widza w mały, sekretny, bajkowy i bardzo osobisty świat. Treści zaczerpnięte m.in. z baśni braci Grimm, H.C. Andersena czy estońskich mitów stają się w przekazie artystycznym uniwersalne i tak bardzo współczesne. Autorzy w niepowtarzalny sposób oddają i ilustrują ponadczasowe życiowe prawdy a także niezmienność ludzkiej natury.

Wystawa „Secret Lives / Sekretne Życie" gościła dotychczas we Francji (Paryż i Strasburg), Izraelu (Tel Awiw i Jerozolima) i na Białorusi (Mińsk). W Polsce pokazywana była w Warszawie, Płocku i Krakowie.

Organizatorem wystawy w naszym kraju jest Ambasada Republiki Estońskiej w Warszawie.

Wystawa „Secret Lives / Sekretne Życie" dostępna będzie dla zwiedzających w godzinach 9.00 – 16.00. Wstęp wolny.

18 lat na afiszu. „Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)" już 27 lutego!

Działający w zamku Teatr Piwnica przy Krypcie, w sobotę 27 lutego zaprasza na spektakl „Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)". Przedstawienie w fenomenalnym wykonaniu Kompani Szekspirowskiej w składzie Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski i Konrad Pawicki, już od 18 lat cieszy się uwielbieniem szczecińskich widzów. Sztuka została napisana ponad dwie dekady temu przez trzech amerykańskich studentów: Adama Longa, Daniela Singera i Jessa Winfielda. Przekładu na język polski dokonał Włodzimierz Kaczkowski. To doskonała mieszanka pastiszu, parodii, odniesień do współczesności oparta na kanwie dzieł największego dramaturga wszechczasów. O przedstawieniu najlepiej świadczą dotychczasowe nagrody: Bursztynowy Pierścień w kategorii „Najlepsze przedstawienie sezonu 2003 / 2004", Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów w Walizce w Łomży (czerwiec 2005), Buława Hetmańska 2006, nagroda publiczności XXXI Zamojskiego Lata Teatralnego.

Spektakl rozpocznie się o godz. 17:00 w sali Kina Zamek.

Bilety w cenie 30 zł i 20 zł dostępne są już na bilety.zamek.szczecin.pl/

Spektakl odbywać się będą w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Do sali kina może wejść tylko 25 widzów.

Zamek kontynuuje emisję wydarzeń online. We wtorek, 23 lutego zapraszamy na premierę kolejnego odcinka z cyklu Zamkowe Gawędy Historyczne. Będzie to spotkanie z Markiem Łuczakiem pn.„O odzyskiwaniu dzieł sztuki i monografiach szczecińskich dzielnic". Poprowadzi je dziennikarka Radia Szczecin Agata Rokicka. Marek Łuczak jest koordynatorem do zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom w Komendzie Wojewódzkiej w Szczecinie. Jest także autorem znakomitych i poczytnych monografii dzielnic Szczecina. Mieszkańcy m.in. Gocławia, Podjuch, Warszewa, Krzekowa czy też Zdrojów, dzięki książkom M. Łuczaka mogą poznawać historię swoich dzielnic w oparciu o poruszające fakty i wydarzenia. Podczas zamkowego spotkania online nie zabraknie wątku związanego z Zamkiem. Premiera materiału o godz. 17:00.

W piątek 26 lutego odbędzie się wirtualna odsłona Szczecińskiego Salonu Poezji. Wiersze wybitnych poetów angielskich XX wieku - Wystana Hugh Audena i Seamusa Heaneya, czytać będzie Arkadiusz Buszko - aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie. Spotkanie tradycyjnie poprowadzi Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji. Materiał będzie dostępny w sieci od godz. 17:00.

Wydarzenia online będzie można znaleźć na stronie zamek.szczecin.pl , na Facebooku www.facebook.com/zamek.szczecin

i zamkowym kanale YouTube www.youtube.com/user/zkpszczecin

Maria Witkowska
Specjalista. ds. Promocji i Marketingu
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/69738/