iswinoujscie.pl • Środa [03.02.2021, 08:57:47] • zachodniopomorskie
Rowerem przez Woliński Park Narodowy. Marszałek apeluje do ministra
fot. Andrzej Ryfczyński
Droga rowerowa z Międzyzdrojów do Wisełki ma szansę zyskać nową jakość. Żeby zrealizować najwygodniejszy i najbezpieczniejszy wariant trasy, konieczna jest pozytywna opinia dyrektora WPN i zgoda Ministerstwa Środowiska i Klimatu. Nadbałtycki szlak biegnie przez tereny szczególnie chronione, więc obowiązują również szczególne procedury. W maju 2020 r. projektanci wystąpili z wnioskiem o wydanie „zezwolenia na odstępstwa od zakazów" obowiązujących na terenie parków narodowych. Pozytywnego rozstrzygnięcia nadal nie ma. Po kilku miesiącach impasu o przychylność dla tej inwestycji apeluje marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Trasa rowerowa pobrzeżem Bałtyku to jedna z największych atrakcji Pomorza Zachodniego, bardzo popularna wśród turystów i mieszkańców nadmorskich miejscowości. Velo Baltica od Świnoujścia do wschodniej granicy województwa liczy 240 km. Większość tego dystansu można już pokonać po bezpiecznych, równych, dobrze oznakowanych szlakach. Ale są miejsca, gdzie odpowiedniej infrastruktury brakuje. Miłośnicy aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach nie mogą się doczekać m.in. wygodnego przejazdu z Międzyzdrojów do Dziwnowa. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego niedawno mógł przekazać dobre wiadomości w tej sprawie – pozytywnie zakończyły się przetargi na budowę odcinków Wisełka – Kołczewo - Międzywodzie. Ponad 10 kilometrów ścieżki o nawierzchni bitumicznej wzdłuż drogi wojewódzkiej 102 zmieni standard podróżowania, przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo. Pieniądze na budowę są zabezpieczone (ok. 17 mln zł), wykonawcy wybrani, prace mają zakończyć się w maju 2022 r.
fot. Andrzej Ryfczyński
Więcej bezpiecznych i równych kilometrów
Nadzorujący większość infrastrukturalnych inwestycji w regionie Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje wybudować jeszcze 10 kilometrów asfaltowej ścieżki, z Wisełki do Międzyzdrojów. Żeby cykliści nie musieli męczyć się na piaszczystych duktach lub „uciekać" na pobocza przed samochodami.
- To kluczowy, bardzo oczekiwany i bardzo atrakcyjny fragment szlaku wybrzeżem Bałtyku – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Między Międzyzdrojami a Dziwnowem są piękne plaże, zjawiskowe klify, raj dla osób kochających aktywny wypoczynek. Dlatego chcemy jak najszybciej wybudować tu autonomiczną, bezpieczną drogę dla rowerzystów, wzdłuż DW102. Takie poprowadzenie trasy gwarantuje, że będzie ona dostępna dla wszystkich, także osób z ograniczoną sprawnością – zapowiada marszałek Olgierd Geblewicz.
fot. Sławomir Ryfczyński
Minister i dyrektor parku muszą się zgodzić
Żeby projektanci i budowlańcy mogli przystąpić do pracy potrzebne jest jednak zielone światło z Ministerstwa Środowiska. Dlaczego? Ponieważ DW 102 przecina Woliński Park Narodowy. A parki narodowe to tereny, gdzie przyroda i krajobraz znajduje się pod szczególną ochroną. Obowiązuje tam zakaz budowy obiektów, urządzeń technicznych, sieci energetycznych itd. (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody)
Zezwolenie na działania w parku narodowym, np. realizację inwestycji budowlanej – wydaje Minister Środowiska i Klimatu. Wnioskodawca musi uzasadnić, że działania nie zaszkodzą przyrodzie parku narodowego, m.in. wiążą się z „inwestycją liniową celu publicznego", czyli budową drogi publicznej. Trasa rowerowa spełnia te kryteria.
Pracownia projektowa Projbud, działająca w imieniu Województwa Zachodniopomorskiego, pond poł roku temu wystąpiła z wnioskiem do MŚiK o „wydanie zezwolenia na odstępstwa od zakazów". Procedury się przeciągają.