iswinoujscie.pl • Poniedziałek [25.01.2021, 10:24:58] • Świnoujście
Sektor stoczniowy cierpi na brak wykwalifikowanych kadr
fot. Organizator
Przedsiębiorców reprezentujących zachodniopomorski sektor stoczniowy poproszono o podzielenie się swoimi przewidywaniami dotyczącymi przyszłości sektora w perspektywie najbliższych 5 lat (do 2024 roku).
Zachodniopomorskie Obserwatorium Rynku Pracy, działające przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy, przeprowadziło rok temu badanie potrzeb i problemów zachodniopomorskich pracodawców reprezentujących sektor stoczniowy.
Przedsiębiorcy reprezentujący zachodniopomorski sektor stoczniowy zostali poproszeni o podzielenie się swoimi przewidywaniami dotyczącymi przyszłości sektora w perspektywie najbliższych 5 lat (do 2024 roku). W opinii wyraźnej większości badanych sytuacja sektora nie zmieni się – piszą autorzy raportu z badania. - Wśród respondentów, którzy przewidywali zmianę dominowały przewidywania optymistyczne, tj. wskazujące na poprawę sytuacji. Najwyższy odsetek respondentów przewidujących „poprawę sytuacji sektora" zaobserwowano wśród przedstawicieli przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 pracowników.
fot. Organizator
Jednym z najważniejszych obszarów badawczych dotyczących aktywności przedsiębiorstw są bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej - czytamy dalej w raporcie. - W ramach cyklicznego badania koniunktury gospodarczej przeprowadzanego przez Główny Urząd Statystyczny, polscy przedsiębiorcy pytani są o bariery związane z prowadzeniem ich działalności biznesowej.
fot. Organizator
Spośród wymienianych w raportach GUS sekcji, dla analiz dotyczących sektora stoczniowego najistotniejsza jest sekcja „przetwórstwo przemysłowe". W październiku 2019, reprezentujący ją w badaniu GUS przedsiębiorcy jako najważniejszą barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej wymieniali „koszty zatrudnienia" - 61% respondentów. Na drugim miejscu znalazły się „wysokie obciążenia na rzecz budżetu" (44%), a na trzecim „niedobór wykwalifikowanych pracowników" (40,4%). Warto dodać, że koszty zatrudnienia stanowią najważniejszą barierę dla przedsiębiorców sekcji „przetwórstwo przemysłowe" niezmiennie od 2013 roku - czytamy dalej w opracowaniu.