iswinoujscie.pl • Niedziela [17.01.2021, 17:35:55] • Świnoujście

Czytelnik: Status uzdrowiska nie zobowiązuje? Mamy odpowiedź

Czytelnik: Status uzdrowiska nie zobowiązuje? Mamy odpowiedź

fot. Czytelnik

Od czasu przemian ustrojowych dym z komina PEC pozostaje niezmienny – pisze jeden z naszych Czytelników. Do sprawy odniosło się Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Powiało nadzieją.

- Mimo upływu 30 lat, od czasu przemian ustrojowych, dym z komina PEC pozostaje nadal niezmienny – pisał niedawno jeden z naszych Czytelników, mieszkaniec Świnoujścia.

Na potwierdzenie swoich słów przesłał nam zdjęcia.

Tak dymił komin PEC dzisiaj 10 stycznia 2021 roku – dodawał. – Jeżeli status uzdrowiska nie zobowiązuje władz naszego miasta do utrzymania wysokiej jakości powietrza, to zdrowie mieszkańców i czystość ich otoczenia powinny być wystarczającymi przesłankami do podjęcia działań zmierzających do zmiany technologii węglowej wytwarzania ciepła systemowego na technologię gazową.

Co na to Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej?

- W obliczu wyzwań związanych z dekarbonizacją stawianych przed całą polską energetyką, PEC Sp. z o.o. w miesiącu kwietniu 2020 r. zawarł umowę, której przedmiotem jest opracowanie wielowariantowego studium wykonalności w zakresie strategicznego, ekonomicznego i przyjaznego dla środowiska sposobu zasilania w energię cieplną miasta Świnoujście wraz z analizą techniczną, ekonomiczną i środowiskową – informuje Tomasz Horbik, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych PEC.

Wyżej wspomniane opracowanie umożliwi wybór najlepszego rozwiązania dalszego rozwoju systemu ciepłowniczego dla Naszego miasta z uwzględnieniem wszelkich wymagań ekologicznych – kontynuuje Tomasz Horbik.

Według jego zapewnień, istniejąca instalacja produkcji ciepła w chwili obecnej spełnia wszelkie wymagania środowiskowe w zakresie norm emisji spalin, które są monitorowane przez niezależne laboratoria zgodnie z obowiązującymi w tym względzie przepisami.

- Postrzeganie "gęstości" dymu uzależnione jest od wielu czynników – uważa Tomasz Horbik – jak siła wiatru czy wilgotność powietrza lub temperatura. W większości widoczny "dym" składa się z pary wodnej powstającej na granicy różnic temperatur.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/69195/