iswinoujscie.pl • Niedziela [17.01.2021, 15:47:25] • Świnoujście

Dzieci klas I-III wracają w poniedziałek do szkół. Jest radość choć nie brakuje obaw!

Dzieci klas I-III wracają w poniedziałek do szkół. Jest radość choć nie brakuje obaw!

Halfpoint( fot. stock.adobe.com/pl )

Pamiętacie, jak po przerwie w nauce wracaliście do szkół. Jak radośnie wbiegaliście w mury wypełnione kolegami? Dzisiejsi uczniowie mogą zazdrościć „starszakom". Bo ich poniedziałkowy powrót do szkół na pewno nie będzie tak radosny. Wracają na pewno stęsknieni za kolegami, za nauką „na żywo" jednak skala ograniczeń, zaleceń, nowych zasad, do których trzeba będzie się dostosować musi ograniczać uczniowską „radochę"!

Nie będzie więc głośnego śpiewu „Gdy dzwoneczek nas obudzi biegniemy do szkółki!". Szkoła ma obowiązek, w związku z powrotem dzieci z klas I-III do szkół, zapewnić opiekę świetlicowa dla najmłodszych uczniów - podkreślił w czwartek na konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wiadomo również, że od 18 stycznia - oprócz uczniów klas I-III szkół podstawowych - do szkół wracają praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym, nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych oraz jednostkach pomocy społecznej.

W szkołach nie będą tolerowani uczniowie z niepokojącymi objawami. W związku z COVid staliśmy się przewrażliwieni. W grupie, w pracy czy wśród rówieśników niepokój budzi zwykłe kichnięcie, coś obok czego jakiś czas temu przeszlibyśmy zupełnie obojętnie.

Na kichnięcie nie powinien sobie pozwalać także żaden z dorosłych, odprowadzający swoje dziecko do szkoły. Dorośli, z najmniejszymi objawami infekcji muszą postarać się dla innego opiekuna w drodze do szkoły.

Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej. Uczniowie mają w szkole często myć ręce. Mierzona będzie też temperatura, bo wytyczne rekomendują posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. – W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu – zalecają Minister Edukacji, Minister Zdrowia.

Czy te i kolejne obowiązki nie sprawią, że dzieci będą bardziej niż na nauce, skupieni na wypełnianiu norm sanitarnych. Czy nie zatracą najważniejszych radości i korzyści ze wspólnej nauki, którymi oprócz zdobywania wiedzy jest budowanie i odnajdywanie się we wspólnocie?

Powrót do nauki stacjonarnej to symbol zwycięstwa w walce z CoVid-em. Mamy nadzieję, że nie jest to działanie przedwczesne. Bo raz już mocno sparzyliśmy się na pochopnym ogłoszeniu triumfu.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/69189/