iswinoujscie.pl • Czwartek [14.01.2021, 08:38:45] • zachodniopomorskie

Pierwsze zjawiska lodowe możliwe w najbliższych dniach. Wody Polskie czuwają nad sytuacją

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w porozumieniu z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie oraz w uzgodnieniu z Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi Odry i Haweli w Eberswalde w informuje, że w związku z prognozowanym ochłodzeniem oraz aktualną niską temperaturą wody możliwe jest pojawienie się pierwszych zjawisk lodowych.

W związku z powyższym RZGW Szczecin wraz z RZGW Wrocław i administracją niemiecką od dnia 13.01.2021 r. przystępuję do redukcji oznakowania nawigacyjnego na granicznym odcinku rzeki Odry (od km 542,4 ujście Nysy Łużyckiej do km 704,1 Widuchowa). Na rzece Odrze Zachodniej w związku z brakiem konieczności redukcji oznakowania nawigacyjnego, nadal będzie można uprawiać żeglugę w porze nocnej. Jednocześnie informujemy, że jednostki pływające odbywające podróż podczas tworzenia się zjawisk lodowych oraz zamknięć żeglugi powinny udać się do najbliższego portu lub innego bezpiecznego miejsca poza korytem rzeki a jednostki przygotowane do żeglugi powinny zaniechać rejsu. Także wykonawcy robót hydrotechnicznych na wodzie w przypadku wystąpienia zalodzenia powinni zaprzestać prowadzenia prac.

- Wody Polskie w Szczecinie oraz nasi partnerzy niemieccy są gotowi do działania. Od kilku dni prognozy pogody wskazują, że możliwe są regularne spadki temperatur poniżej zera, co w oczywisty sposób powoduje, że jesteśmy czujni i przygotowani do lodołamania i działania interwencyjnego – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.
Gotowość lodołamaczy do udziału w akcji lodołamania:

● od 01.12.2020 r. 7 lodołamaczy polskich oczekuje w gotowości do udziału w akcji lodołamania. Strona polska poinformowała, że w rezerwie posiada dodatkowy lodołamacz, który będzie uruchomiony w razie potrzeby.
● od 01.12.2020 r. 6 lodołamaczy niemieckich oczekuje w gotowości do udziału w akcji lodołamania.

- Z uwagi na rozległy ujściowy odcinek Odry charakteryzujący się silnym wpływem stałej i wiatrowej cofki odmorskiej, akcja lodołamania na dolnej Odrze prowadzona jest z głównej siedziby RZGW Szczecin. Akcja lodołamania w warunkach odrzańskich obejmuje kilka rejonów operacyjnych floty lodołamaczy, w których w trakcie prowadzenia akcji niezależnie pracować mogą jednocześnie zespoły lodołamaczy. Główne obszary działań operacyjnych lodołamaczy to: jezioro Dąbie i Regalica, węzeł Widuchowa, Odra graniczna, dolna Warta – na obszarze działania RZGW Poznań – dodaje dyrektor Duklanowski.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy. Kierownik Działu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/69143/