iswinoujscie.pl • Poniedziałek [04.01.2021, 20:03:16] • Świnoujście

Filmowa wycieczka na wakacje do Świnoujścia jakiego już nie ma! Zobacz unikatowy film!!!

Filmowa wycieczka na wakacje do Świnoujścia jakiego już nie ma! Zobacz unikatowy film!!!

fot. iswinoujscie.pl

82 lata temu rozpoczynał się rok, o którym duża część ludzkości chciałaby zapomnieć. Szalony dyktator III Rzeszy rozpętał straszliwy konflikt, który ogarnął świat. Zanim jednak krwawa hekatomba garnęła ludzkość, ludzie szykowali się na wakacje, zaludniały się europejskie kurorty. Dla mieszkańców Berlina najpopularniejszym morskim kąpieliskiem było wtedy Świnoujście.

Sława kąpieliska i atrakcje uzdrowiska spowodowały, że Berlin łączyła ze Świnoujściem linia kolejowa. W dwie godziny, pokonując most w Karnin można było znaleźć się nad Świną i wysiąść na dworcu przy obecnym Wybrzeżu Władysława IV-go Dla gości z wielkiej europejskiej metropolii otwierał się tu inny świat. Wraz z licznymi gośćmi, którzy wybrali się tu na wakacje, dzięki towarzyszącej im (kolorowej już!) kamerze filmowej mamy okazję zobaczyć Świnoujście z dawnych czasów. Miejsca i obiekty (jak choćby wielkie molo) które już nie istnieją ale także takie, inne, jak choćby rozpoznawalny do dziś fragment starej promenady, muszlę koncertową… Myślicie, że kładka w piaszczystej wydmie to pomysł z końca XX wieku?! Otóż, niedługo minie wiek od czasu gdy powstała pierwsza taka… .

Wakacje w Świnoujściu w 1939 roku [KOLOR]
Hist_PL 8,24 tys. subskrypcji
Zobaczcie, jak spędzano wakacje w Świnoujściu w 1939 roku. Kolorowy materiał filmowy został nagrany prawdopodobnie przez rodzinę niemiecką, która postanowiła spędzić tam urlop.


Ten film może być nie tylko źródłem historycznym ale także inspiracją dla współczesnych! Zapraszamy na wycieczkę do Świnoujścia, w którym nieco inaczej płynęło życie. Świnoujścia bez wielkiego portu i zbiorników gazowych, bez asfaltowych ulic za to z pociągiem, który dojeżdżał do bulwaru na Uznamie! A zaraz przy tym bazar.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/69007/