Czy stwierdziliście już na naszym terenie jakieś przypadki ptasiej grypy?
Bożena Stalka, powiatowy lekarz weterynarii w Świnoujściu: Nie
A może macie sygnały z innych powiatów, że już jest?
B.S.: Nie mamy takich sygnałów z województwa. Ostatnia informacja dotyczy dnia 16 grudnia 2020 r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z PIWet-PIB Puławy dodatnie wyniki badań laboratoryjnych, na podstawie których stwierdzono 45 w 2020 r. i trzynaste w II półroczu br. ognisko HPAI w gospodarstwie utrzymującym 10 200 indyków rzeźnych w wieku 17 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Lubosina, w gminie Pniewy, powiat szamotulski, woj. wielkopolskie.
Kiedy spodziewacie się ptasiej grypy u nas?
B.S.: Spodziewać się można zawsze szczególnie w tym okresie (sezon jesienno-zimowy).
Podobno ta ptasia grypa jest bardziej zjadliwa? Co to znaczy?
B.S.: " Badania nad identyfikacją molekularnych markerów zagrożenia zdrowia człowieka (miejsca wiązania receptorów, intensywność replikacji w komórkach ssaków) nie wykazały, aby wykryty w kraju wirus H5N8 posiadał cechy wskazujące na zwiększoną zakaźność oraz patogenność dla ludzi i pod tym względem nie różni się od innych wirusów wykrywanych aktualnie w Europie" - źródło Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, dokument: Wyniki analiz genetycznych szczepu wirusa HPAI H5N8 wykrytego w Polsce w dniu 24.11.2020 r.
Kiedy na naszym terenie stwierdzono ostatnio ptasią grypę? Jakie były jej skutki?
B.S.: 11 listopada 2016 r. w laboratorium PIW PIB w Puławach w ramach monitoringu biernego grypy ptasiej prowadzonego u dzikich ptaków w próbkach zbiorczych narządów i jelit, pochodzących od 1 sztuki padłego ptaka gatunku mewa srebrzysta (Larus argentatus), wyłowionego z rzeki Świny stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa grypy ptaków podtypu H5N8. Skutki wykrycia wirusa na terenie powiatu miały wyłącznie charakter działań administracyjnych, w związku z potwierdzonym wystąpieniem grypy ptasiej nie ucierpiał żaden podmiot zajmujący się chowem czy hodowlą drobiu na naszym terenie. Do tutejszego inspektoratu wówczas nie trafiły żadne informacje o innych upadkach dzikiego czy domowego ptactwa. Zgodnie z przepisami po upływie okresu 30 dni od daty stwierdzenia obecności wirusa grypy ptaków o wysokiej zjadliwości podtypu N5N8 u mewy srebrzystej oraz braku kolejnych ognisk tej choroby w obszarze monitorowania, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świnoujściu podjął decyzję o wygaszeniu pierwotnego ogniska.
Jak się przed tym chronić?
B.S.: Zaleceniem szczególnym dla ochrony przed wirusem dla hodowców drobiu w tym okresie jest wzmocnienie zasad bioasekuracji na fermach drobiu.