wyhacz.pl • Czwartek [16.10.2008, 07:58:10] • Polska

11 przyczyn, które wymuszą spadek cen mieszkań

Światowy kryzys finansowy uderzył w rynek kredytów hipotecznych. Skutkiem tego będzie spadek cen nieruchomości. Jak długo on potrwa? Kiedy najbardziej opłaci się zakup własnego mieszkania?

Michał Macierzyński z serwisu Bankier.pl przedstawił 11 przyczyn, które muszą doprowadzić do obniżki cen:

- Statystyki dotyczące rynku nieruchomości często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Łatwo nimi manipulować. Rzekomo mamy w Polsce deficyt powierzchni mieszkaniowej. Narodowy spis powszechny z 2002 ustalił, że brakowało nam 1,7 mln nieruchomości. Ale tylko milion w miastach - to tam działają deweloperzy. Co ciekawe, między 2002 a 2008 oddano tu do użytku 825 tysięcy mieszkań. Czyli prawie tyle, na ile oceniano potrzeby.

- Wiele osób chce kupić mieszkanie, ale nie stać ich na to. To tak zwany popyt zgłaszany, a nie realny.

- Banki nie będą już tak chętnie udzielać kredytów. Kryzys finansowy nauczył je ostrożności. Skończą się więc pożyczki na 120% wartości nieruchomości, w atrakcyjnych walutach. Mniej ludzi będzie stać na mieszanie, spadnie więc popyt, a wraz z nim ceny.

- Wzrosną stopy procentowe. PRNews pisze:

Stopa WIBOR3M wynosi już ponad 6,7%! To o 0,7 pp więcej niż oficjalna stopa ustalona przez RPP. Stopa LIBOR3M to natomiast już 3% i wzrosła w ciągu kilku dni o 0,25 pp.

- Wielu potencjalnych kredytobiorców, słysząc o kryzysie i niestabilności, wstrzyma się zapewne z decyzją o zakupie mieszkania. Opóźni ją o kilka miesięcy, a może nawet o parę lat. To także zmniejszy popyt.

- Komisja Nadzoru Finansowego zaostrzy swoją politykę. Nowa rekomendacja "T", która pojawi się najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zmieni zasady przyznawania kredytów.

- Jeśli zmniejszy się liczba klientów banki podniosą marże. Będą za wszelką cenę chciały utrzymać zyski na dotychczasowym poziomie. W ten sposób odstraszą kolejnych klientów.

- Pogorszy się sytuacja deweloperów, którzy ucierpią z powodu ograniczonej płynności finansowej i trudniejszego dostępu do kredytów.

- Nadchodzące spowolnienie gospodarcze może doprowadzić do obniżenia pensji, wzrostu bezrobocia i spadku siły nabywczej Polaków.

- Zmniejszy się zainteresowanie zagranicznych inwestorów, którzy do niedawna kupowali najlepsze mieszkania - często po kilka sztuk od jednego dewelopera.

- Rosnąca inflacja także obniży realne ceny mieszkań - nawet jeśli teoretycznie pozostaną one na tym samym poziomie.

Z przygotowanego przez PRNews zestawienia wynika, że wreszcie - po kilku latach szaleństwa - koszt metra kwadratowego zacznie mocno spadać. Nie oznacza to jednak, że więcej Polaków będzie sobie mogło pozwolić na zakup mieszkania. Ograniczony dostęp do kredytów sprawi, że na kryzysie zyskają najbogatsi - ludzie zdolni wyłożyć na przykład 20-30% ceny nieruchomości.

wow

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/6879/