iswinoujscie.pl • Sobota [05.12.2020, 18:03:12] • Szczecin
Egzamin na wodzie, czyli pętla taktyczna nowych terytorialsów
fot. Organizator
Prawie 50 żołnierzy, którzy wstąpili niedawno do 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszło w piątek tzw. pętlę taktyczną, czyli swoisty egzamin potwierdzający umiejętności, których nabyli podczas szkolenia. Ćwiczenie odbyło się m.in. na wodzie, żołnierze przeprawiali się przez rzekę na łodziach desantowych.
W pętli taktycznej wzięli udział ci, którzy zakończyli tzw. 16 dniowe szkolenie podstawowe, czyli osoby, które przed wstąpieniem do brygady nigdy nie miały wcześniej do czynienia z wojskiem. Będą to także byli żołnierze zawodowi czy policjanci, którzy ukończyli właśnie tzw. szkolenie uzupełniające, trwające 8 dni.
Pętla taktyczna to cały zestaw umiejętności, którymi muszą wykazać się żołnierze. Rozpoczęła się ona od sprawdzianu z taktyki, będzie to np. umiejętność tzw. zerwania kontaktu, czyli bezpiecznego wycofania się oddziału zaatakowanego przez przeciwnika. Nowi żołnierze sprawdzili także swoje umiejętności na wodzie, na łodziach desantowych przeprawiali się przez Regalicę.
- Ten element ćwiczenia nie jest przypadkowy, bo tzw. Stały Rejon Odpowiedzialności naszej brygady, czyli województwo zachodniopomorskie obfituje w obszary wód śródlądowych i morskich, dlatego żołnierze muszą się szkolić w warunkach wodnych, by móc wspierać służby ratownicze w ewentualnych akcjach ratowniczych - wyjaśnia dowódca brygady płk Tomasz Borowczyk. - Po zakończeniu przeprawy tzw. marszem ubezpieczonym żołnierze dotarli na strzelnicę. Tam wykazywali się celnością strzelając z karabinków Grot. - Wszystkie elementy pętli taktycznej zostaną ocenione, aby później można było dostosować cykl szkolenia do ich umiejętności - mówi płk Borowczyk.
Pętla taktyczna trwała przez cały dzień.
fot. Organizator
- Miałem okazję sprawdzić się i przyznam szczerze, że najtrudniejszym elementem było… poranne zimno - mówi jeden z uczestników pętli taktycznej kapral Cezary Laskowski. Studiuje historię w Gdańsku, na uczelni ukończył szkolenie w Legii Akademickiej. - Już teraz widzę, że Wojska Obrony Terytorialnej to moje miejsce. Mogę rozwijać się, szkolić i pomagać innym zarówno teraz, w trakcie pandemii jak i w przyszłości, w razie potrzeby.
28 żołnierzy, którzy ukończyli szesnastodniowe szkolenie podstawowe, złoży w niedzielę przysięgę wojskową a później będą systematycznie szkoleni.
fot. Organizator
Ciekawostką jest, że wśród nowych żołnierzy 14 ZBOT jest wiele kobiet, to prawie 40 procent (w strukturach całej brygady to 20 procent kobiet), a aż 80 procent nowych żołnierzy ma wykształcenie średnie lub wyższe. Czworo nowych terytorialsów młodzi mieszkańcy Stargardu - przyjaciele, którzy razem wstąpili do WOT by pomagać potrzebującym wsparcia. Żołnierze to na codzień pracownicy firm, studenci czy uczniowie. Godzą życie rodzinne i zawodowe ze służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej.
14 ZBOT, powołana jesienią 2019 roku w ostatnim etapie tworzenia struktur WOT w kraju, liczy dziś ponad 500 żołnierzy.
Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej