iswinoujscie.pl • Niedziela [06.12.2020, 21:02:15] • Świnoujście
Promenada wstydu. Ile zapłacimy za błędy i zaniedbania władzy?
fot. iswinoujscie.pl
Sztandarowe inwestycje promenadowe, którymi chwalił się najczęściej prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz to raczej bubel. Taki wniosek można wyciągnąć z wykazu umów, jakie podpisało miasto na wykonanie kolejnej ekspertyzy technicznej na te obiekty.
Niedawno informowaliśmy mieszkańców o ekspertyzie za 36.900 zł, która została podpisana z firmą KOMPEX z Koszalina na wykonanie ekspertyzy technicznej konstrukcji stalowej zacieniaczy, rngów świetlnych oraz zegara wodnego (łącznie 40 obiektów) wraz z przeprowadzeniem badań kontrolnych jakości wykonanego zabezpieczenia antykorozyjnego oraz oceny zgodności uzyskanych wyników badań i pomiarów z wymaganiami umowy, projektu i specyfikacji technicznych dla sięgaczy na zadaniu "Kurort Nadmorski Świnoujście".
fot. iswinoujscie.pl
Teraz okazuje się, że miasto zleciło wykonanie kolejnej ekspertyzy, tym razem za kwotę 67.650 zł.! Znowu firma KOMPLEX z Koszalina będzie badała tym razem wykonanie elementów drogowych i wbudowanych materiałów oraz oceny zgodności uzyskanych wyników badań i pomiarów z wymaganiami umowy, projektu i specyfikacji technicznych dla sięgaczy na zadaniu "Kurort Nadmorski Świnoujście".
Mieszkańcy od początku realizacji tej inwestycji alarmowali, że fuszerka goni tam fuszerkę. Jednak nikomu z urzędu miasta nie przyszło do głowy zwiększyć nadzór nad tą inwestycją. Gdzie są odpowiedzialni za to urzędnicy i firma NBQ, która formalnie realizowała nadzór na przebiegiem inwestycji?
fot. iswinoujscie.pl
Z informacji uzyskanej od rzecznika prezydenta miasta J.Jaza wynika, że cyt: "podczas odbioru końcowego komisja stwierdziła występowanie usterek uniemożliwiających bezpieczne użytkowanie wykonanych elementów nawierzchni drogowych oraz dokonanie bezusterkowego odbioru końcowego przedmiotu umowy. Wykonany przedmiot umowy nie spełniał warunków postawionych przez Gminę w SIWZ oraz dokumentacji projektowej. W związku z rozbieżnymi stanowiskami Zamawiającego i Wykonawcy co do podłoża usterek i brak zainteresowania Wykonawcy do usuwania usterek / wymiany elementów, które Zamawiający wskazał jako niezgodne i niespełniające założeń specyfikacji oraz projektu konieczne stało się zlecenie ekspertyzy. Ustawa finansów publicznych zgodnie z zasadą efektywności obliguje Gminę do wydatkowania środków publicznych w sposób pozwalający uzyskanie jak najkorzystniejszego efektu (realizacji przedmiotu umowy) za możliwie najniższą cenę. Dodatkowo, zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego, żeby pociągnąć Wykonawcę do odpowiedzialności musimy przedstawić dowody wskazujące jego uchybienia przy realizacji zamówienia, gdyż ciężar dowodu spoczywa na tym, kto z danej czynności wywodzi skutki prawne".