Wolontariusze, koordynowani przez pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, pomagają osobom przebywającym w izolacji lub kwarantannie. Uzupełniają w ten sposób działania wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta.
Jak informuje MOPR, od 19 marca do 30 czerwca 2020 r. do świnoujskiego Ośrodka wpłynęło 48 zgłoszeń o udzielenie pomocy w postaci sprawienia zakupów czy wsparcia psychologicznego.
- Zakupy dokonywane były z prywatnych środków finansowych tych osób, a poradnictwo psychologiczne było i jest prowadzone bezpłatnie przez psychologów Ośrodka Interwencji Kryzysowej – informuje Gabriela Poniedziałek - Petruk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu.
W chwili obecnej Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Świnoujściu realizuje program „Wspieraj Seniora.” Skierowano go do osób samotnych powyżej 70 roku życia, które nie korzystają z usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych oraz nie są na kwarantannie.
Przy okazji pytań o wsparcie dla mieszkańców, zapytaliśmy też MOPR o bezpieczeństwo jego pracowników.
- Kwestia związana z zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom MOPR jest realizowana na podstawie obowiązujących przepisów prawa, wytycznych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Wojewody Województwa Zachodniopomorskiego w porozumieniu ze służbą BHP działającą w MOPR - wylicza Gabriela Poniedziałek - Petruk. - W trosce o zdrowie pracowników MOPR ograniczono obsługę bezpośrednią klientów oraz zabezpieczono pracowników MOPR w podstawowe środki ochrony, tj. maseczki jednorazowe, rękawice i płyny do dezynfekcji skóry i powierzchni.