iswinoujscie.pl • Niedziela [29.11.2020, 22:05:21] • Świnoujście

WRDS apeluje do premiera o wstrzymanie likwidacji stoczni w Świnoujściu

Na piątkowym posiedzeniu Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego przyjęła stanowisko przygotowane przez marszałka Olgierda Geblewicza. To apel o uratowanie zakładu i powołanie zespołu roboczego, który wypracuje nową koncepcję działalności branży stoczniowej w Świnoujściu. Uchwała WRDS zostanie wysłana do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Obrady WRDS zdominowała dyskusja o przyszłości Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, rozmawiano również o kondycji lotniska w Goleniowie. Oba tematy Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego podjęła na wniosek marszałka województwa Olgierda Geblewicza. W spotkaniu zorganizowanym online uczestniczyli m.in. Marcin Horała (sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury), wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, zastępca prezydenta Szczecina Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Koszalina Przemysław Krzyżanowski, prezes MSR Gryfia Krzysztof Zaremba, prezes Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów Maciej Dziadosz, przedstawiciele związków zawodowych, organizacji zrzeszających pracodawców, zaproszeni eksperci.

- O interwencję w sprawie Gryfii prosiła mnie załoga stoczni. Z punktu widzenia pracowników zamiany tam zachodzące bardzo niepokoją – tłumaczył Olgierd Geblewicz.

Marszałek przypomniał, że w środę sprawą MSR Gryfia zajmowała się komisja doraźna ds. gospodarki morskiej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Przyjęto stanowisko o wstrzymanie likwidacji świnoujskiego oddziału stoczni.

- Jako samorząd zaproponowaliśmy trudny, mówię to wprost, wariant wyłączenia tej części majątku Gryfii. Na jego bazie powstałby Morski Park Przemysłowy - tłumaczył Olgierd Geblewicz. - Wystosowaliśmy apel o wstrzymanie procesu sprzedaży zakładu w Świnoujściu. O spowolnienie zmian. O czas na przygotowanie jakiegoś wariantu uratowania świnoujskiego zakładu.

Marszałek województwa podkreślał, że zamknięcie stoczni remontowej w tamtej lokalizacji negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo Zespołu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, bezpieczeństwo na torze wodnym, funkcjonowanie terminali promowych czy realizację zleceń dla marynarki wojennej (w Świnoujściu znajduje się baza 8 Flotylli Obrony Wybrzeża). Olgierd Geblewicz zwracał uwagę, że apele samorządowców, prezydenta Świnoujścia do władz centralnych pozostają bez odpowiedzi.

- My również nie możemy doczekać się odpowiedzi na nasze pisma do ministra infrastruktury, do premiera – poinformował Mieczysław Jurek, przewodniczący NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego.
Szef „S” w regionie stwierdził, że restrukturyzacja MSR Gryfia przez zamknięcie oddziału firmy i pozbawianie pracy ponad 200 osób nie jest mądrą decyzja.

Prezes MSR Gryfia, Krzysztof Zaremba, przekonywał, że tylko sprzedaż części majątku pozwoli stoczni na modernizację, rozwój, pozyskiwanie nowych klientów. Zdradził, że zakupem nieruchomości w Świnoujściu zainteresowany jest ZMPSiŚ, czyli pozostałyby one we władaniu Skarbu Państwa.

Członkowie WRDS liczą jednak na uratowanie zakładu, chcą innej drogi restrukturyzacji. Oczekują interwencji premiera. Po trzygodzinnej dyskusji przyjęli uchwałę – apel do Prezesa Rady Ministrów „o spowodowanie zatrzymania procesu likwidacji MSR Gryfia SA w Świnoujściu” i powołanie zespołu roboczego, który wypracuje koncepcję dalszego funkcjonowania przemysłu stoczniowego w Świnoujściu.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/68462/