Punktem wyjścia do wykorzystania technologii 3D w kreowaniu okularów Yuniku jest doskonałe widzenie – w pełni odpowiadające indywidualnym potrzebom. Do tej pory personalizacja w świecie optyki dotyczyła jedynie soczewek okularowych. Teraz rozwój technologii pozwala na tworzenie rozwiązań, które wcześniej nie były możliwe. Modelowanie 3D to bez wątpienia największe osiągnięcie technologiczne ostatnich lat, które rewolucjonizuje między innymi przemysł lotniczy, medyczny, samolotowy i jak widać sprawdza się także w optyce.
Skaner określi parametry twarzy
Dobór odpowiednich okularów odbywa się w salonie optycznym, gdzie personel za pomocą specjalnego skanera z technologią Yuniku przeprowadza pomiar.
Pierwszym krokiem jest skanowanie twarzy klienta.
Zapisany obraz pozwala na wybór najlepszego modelu oprawy okularowej i jej pełne dopasowanie do indywidualnych parametrów. Dzięki temu okulary będą dostosowane do ułożenia m.in. uszu, nosa czy kości policzkowych, aby idealnie współgrać z rysami twarzy.
Następnie na podstawie oceny potrzeb wzrokowych użytkownika wybierane są odpowiednie soczewki (rodzaj, materiał, barwienie, powłoka), a zaawansowane oprogramowanie oblicza ich idealną pozycję przed okiem. Kolejnym krokiem jest analiza danych, która pozwala na zaprojektowanie okularów Yuniku w oparciu o wszystkie unikalne parametry. Wykorzystana technologia umożliwia dopasowywanie oprawy stosownie do indywidualnych wymagań użytkownika w kwestii zarówno komfortu jak i estetyki.
Przed zakupem nowych okularów oprogramowanie generuje wizualizację klienta, dzięki czemu może zobaczyć swoją twarz w nowych okularach, na ekranie monitora. Jeżeli projekt spełnia wszystkie oczekiwania, to można przejść do fazy produkcji.
Oprawa okularowa jest wykonywana w technologii druku 3D, a soczewki precyzyjnie wycinane i montowane w oprawie. Na etapie projektowania system Yuniku stworzył koncepcję najlepszego ustawienia soczewek okularowych względem oczu tak, aby układ wzrokowy funkcjonował w sposób optymalny, pozwalając użytkownikowi na doskonałe i najbardziej komfortowe widzenie. W oparciu o ten projekt okulary Yuniku są precyzyjnie dopasowane zarówno do układu wzrokowego jak i fizjonomii przyszłego użytkownika. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.
Przygotowanie okularów
Zanim jednak powstaną idealne okulary, laser podgrzewa proszek poliamidowy na podstawie zaprojektowanego modelu, tworząc warstwa po warstwie solidną strukturę oprawy okularowej. Do wykonania pojedynczej oprawy potrzeba ponad 600 warstw.
Następnie oprawki poddawane są zaawansowanemu procesowi postprodukcji, w celu uszlachetnienia ich powierzchni. Precyzyjnie oszlifowane soczewki okularowe są montowane w oprawie. Kolory i wykończenia są dostosowane do stylu życia, wyglądu i indywidualnych preferencji. Projekty opraw powstają we współpracy ze światowej sławy projektantami, co gwarantuje oryginalne wzornictwo.
Yuniku to japońskie określenie tego co unikatowe. Wykonanie okularów w technologii druku 3D zapewnia ich perfekcyjne dopasowanie do fizjonomii, stylu życia oraz indywidualnych potrzeb wzrokowych użytkowników. Technologia otwiera drogę do tworzenia doskonałych produktów, dlatego postanowiliśmy zastosować ją w okularach wizjocentrycznych. Ich dopełnieniem są soczewki w wersji premium: progresywne, jednoogniskowe, a także do bliży i odległości pośrednich oraz zaprojektowane z myślą o korzystaniu z urządzeń cyfrowych. To bezkompromisowe rozwiązanie, a ich użytkownicy zgodnie twierdzą, że stopień ich dopasowania sprawia, że można zapomnieć o tym, że nosi się okulary – komentuje Katarzyna Gawlik, ekspert marki Hoya Lens Poland.
Zero waste
Yuniku to okulary wykonane w duchu idei „zero waste”, a tym samym przyjazne dla środowiska. Oprawki wykonane są z poliamidu, czyli materiału idealnego do produkcji okularów – lekkiego i zapewniającego komfort noszenia. Poliamid jest elastyczny, sprężysty i biokompatybilny. Wykorzystuje się tu selektywne spiekanie laserowe – dzięki tej technice proszek poliamidowy spieka się i generuje 70% mniej odpadów, niż w tradycyjnym procesie produkcji okularów. Spiekanie laserowe jest przyjazne dla środowiska i nie generuje żadnych odpadów: w istocie jakikolwiek niewykorzystany proszek poliamidowy jest ponownie wprowadzany do cyklu produkcyjnego.
ON BOARD THINK KONG / ECCO Network