iswinoujscie.pl • Sobota [21.11.2020, 13:22:32] • Świnoujście

Pytacie? Odpowiadamy!

Pytacie? Odpowiadamy!

fot. Szpital Miejski im. Jana Garduły

W ostatnim czasie pojawia się sporo pytań odnośnie funkcjonowania naszej placówki. Kiedy ponownie będą możliwe porody rodzinne? Kiedy będą realizowane badania USG? Kto obsłuży nowy sprzęt w szpitalu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Kiedy w szpitalu możliwe będą ponownie porody rodzinne i ruszy szkoła rodzenia „Bocianek”?

Musimy być odpowiedzialni. Zdecydowaliśmy się przedłużyć ograniczenia w tym zakresie ze względu na epidemię. Czekamy do momentu, gdy sytuacja związana z liczbą zakażeń w naszym mieście zacznie się stabilizować. Chcemy zminimalizować ryzyko i uniknąć sytuacji, w której nasi lekarze i położne trafią na kwarantannę, a Oddział Położniczo-Ginekologiczny zostaje zamknięty. Najbliższy taki jest w Goleniowie, a dalej w szpitalach w Szczecinie. Należy pamiętać, że przy porodzie może dojść do powikłań. Problemem w takiej sytuacji może być odległość. Sama przeprawa między wyspami zabiera czas. Nie zawsze są warunki pogodowe, żeby mógł wylądować helikopter LPR. Utrzymanie tego oddziału, to kwestia zdrowia i życia matek oraz dzieci.

Kiedy będą możliwe badania USG?

Realizowane są wybiórczo badania USG w samym szpitalu. Jednak z uwagi na obostrzenia sanitarne nie możemy zwiększyć ilości badań dla pacjentów ambulatoryjnych. Liczymy, że nowa pracownia USG przy Dąbrowskiego 4 ruszy jeszcze w tym roku. Pozostaje nam jednak doprowadzenie do finału zakupu aparatu USG. W pierwszym postępowaniu, niestety, nie udało się wyłonić wykonawcy ze względów proceduralnych. Obecnie jesteśmy w trakcie ogłoszenia następnego. Sądzimy, że w grudniu badania przy wykorzystaniu wspomnianego sprzętu będzie można realizować dla pacjentów ambulatoryjnych w budynku przy ul. Dąbrowskiego 4. Do tego czasu polecamy korzystać z innych dostępnych w naszym mieście pracowni USG.

Kto obsłuży sprzęt, który w ramach dofinansowania budżetu państwa i środków z UE, trafi do naszego szpitala?

Pracują u nas specjaliści, którzy obsłużą każdy z zamówionych sprzętów. Nie zamawiamy urządzeń, które nie są potrzebne w naszych poradniach i oddziałach.

W związku z nabyciem przez nasz szpital testów antygenowych pojawiły się pytania dotyczące ceny.

Do tej pory komercyjne badania pod kątem wykrycia SARS-CoV-2 , które można wykonać u nas po uprzednim umówieniu się telefonicznie, wykonywane są przy użyciu testów PCR. Koszt takiego badania to 400 złotych. To jedna z najniższych cen w województwie. Testy antygenowe, które są miarodajne w chwili, gdy pacjent ma objawy choroby COVID-19, też można wykonać u nas komercyjnie. Cena wynosi 80 zł. Należy zadzwonić do laboratorium szpitala i umówić się na pobranie.

Czy personel medyczny, mimo sytuacji jaka panuje, może poruszać się między oddziałami oraz skrzydłami administracji?


Personel może poruszać się między piętrami i oddziałami. Pracownik wchodzi na dany oddział tylko, gdy jest taka konieczność, w celu wykonywania swoich obowiązków. Personel medyczny stosuje wdrożone procedury epidemiczne.

Dlaczego niektórzy pacjenci są odsyłani do innych placówek medycznych, m.in. do Szczecina?

Nasz szpital kieruje do innych placówek tylko wtedy, gdy samemu nie ma prawa przeprowadzić danego zabiegu, nie dysponuje odpowiednim oddziałem, poradnią specjalistyczną, sprzętem etc. Obowiązują nas przepisy. Oczywiście, każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia. Przykładowo: w naszym szpitalu nie wykonuje się operacji chirurgicznych dzieciom. Gdy jednak istnieje zagrożenie życia i na transport jest już za późno, to lekarz ma obowiązek przeprowadzenia operacji ratującej życie. W innym przypadku grożą mu poważne konsekwencje, łącznie z utratą prawa do wykonywania zawodu.

źródło: szpital-swinoujscie.pl

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/68349/