iswinoujscie.pl • Niedziela [22.11.2020, 17:04:52] • Świnoujście

Kiedy najbliższy umiera w domu

Kiedy najbliższy umiera w domu

autor: Photographee.eu ( fot. stock.adobe.com/pl )

Rodziny osób zmarłych w domu mają często problem z uzyskaniemkarty zgonu. Co robić w tej sytuacji? Mamy odpowiedź Urzędu Miasta.

Z całego kraju dochodzą sygnały, że coraz więcej Polaków umiera w domu. Ale po przykłady nie trzeba sięgać daleko. W nieodległym powiecie kamieńskim na kornawirusa zmarł właśnie 89-letni mężczyzna – poinformował w poniedziałek, 16 listopada, wojewódzki sanepid. – Był na izolacji domowej.

Oczywiście umierają nie tylko ci, których dopadł covid. Wielu mieszkańców z innymi chorobami nie może się dostać do lekarza, na zabieg, operację. Inni odwlekają kontakt z medykiem w obawie przed zakażeniem. Skutki mogą być tragiczne.

Kiedy do nich dojdzie, rodziny mają często problem z uzyskaniem stwierdzenia zgonu. Urząd Miasta zapytaliśmy, jak to wygląda w Świnoujściu.

Jak informuje Jarosław Jaz, rzecznik prezydenta, w zakresie stwierdzenia zgonu, podstawowe regulacje zawiera ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych i rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny. Zgodnie z tymi przepisami, zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza leczącego chorego w ostatniej chorobie. Najczęściej jest to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W przypadku, gdy zgon nastąpi w warunkach domowych, należy wezwać lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Do rzadkości nie należą jednak przypadki, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie chcą się tym zajmować. Obecnie dostęp do nich jest zaś utrudniony.

- Z uwagi na stan pandemii, w związku z SARS-COV-2, od dnia 29 września 2020 r. Wojewoda Zachodniopomorski powołał koronera „covidowego”, który wysyłany jest przez operatorów numeru alarmowego 112 i 999 w sytuacji konieczności świadczenia usług stwierdzania zgonu w warunkach pozaszpitalnych dla osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-COV-2 albo zakażonych tym wirusem - przekazał nam Jarosław Jaz. - Informację o powołaniu koronera oraz procedurę powiadamiania i dysponowania koronera przekazano wszystkim podmiotom leczniczym.

Rzecznik prezydenta dodaje, że w przypadku braku lekarza zobowiązanego do stwierdzenia zgonu, Gmina Miasto Świnoujście zleca usługę stwierdzenia zgonu i jego przyczyny oraz wystawienia karty zgonu pod warunkiem zgłoszenia takiej konieczności przez funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji.

- Zasady tej nie stosuje się jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo - zastrzega Jarosław Jaz, - w takim wypadku kartę zgonu wystawia lekarz, który na zlecenie sądu lub prokuratora dokonał oględzin lub sekcji zwłok.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/68271/