iswinoujscie.pl • Poniedziałek [16.11.2020, 15:54:06] • Świnoujście

Ministerstwo o Gryfii: Decyzje były po analizach

Ministerstwo o Gryfii: Decyzje były po analizach

fot. Andrzej Ryfczyński

Podjęte działania zwiększą konkurencyjność stoczni i umocnią jej pozycję rynkową – twierdzi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. Resort odniósł się do listu otwartego Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, który obawia się upadku całego przemysłu stoczniowego w naszym województwie.

Przypomnijmy: 3 listopada Zachodniopomorski Klaster Morski wysłał do Zarządu Funduszu Rozwoju Spółek S.A. w Warszawie list otwarty dotyczący zamiaru likwidacji stoczni MSR Gryfia w Świnoujściu.

Zachodniopomorski Klaster Morski, z siedzibą w Szczecinie zrzesza blisko 80 podmiotów gospodarki morskiej Pomorza Zachodniego, działających głównie w sektorze stoczniowym. Stowarzyszenie obawia się, że realizacja obecnych pomysłów na stocznię pozbawi pracy jej ponad 200 pracowników i 100 kooperantów.

Przyszły nabywca terenów stoczniowych w Świnoujściu nie będzie mógł prowadzić na nich działalności stoczniowej - pisze w liście Andrzej Montwiłł, prezes zarządu Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. - Ta decyzja będzie miała istotny wpływ na stan zachodniopomorskiej gospodarki morskiej.

O odniesienie się do listu poprosiliśmy Ministerstwo Infrastruktury.

Ministerstwo Infrastruktury prowadzi działania zmierzające do aktywizacji przemysłu okrętowego w kraju - informuje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. - Do tej pory udało się stworzyć bardziej przyjazne środowisko umożliwiające działalność stoczni na zasadach komercyjnych, podejmowanie przez nie wyzwań oraz coraz większe wykorzystywanie ich potencjału. W obliczu epidemii koronawirusa MI dba o możliwie jak najlepsze kształtowanie otoczenia branży stoczniowej w Polsce.

Większościowym akcjonariuszem Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia SA - kontynuuje rzecznik - jest Fundusz Rozwoju Spółek SA, Skarb Państwa posiada 100% akcji FRS SA i nie wykonuje praw z akcji MSR Gryfia SA bezpośrednio. Sprawy związane z zarządzaniem majątkiem spółki oraz jej reprezentacja, jako działania operacyjne, pozostają w wyłącznej kompetencji Zarządu Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia SA.

Morska Stocznia Remontowa Gryfia SA – czytamy dalej w przesłanej nam odpowiedzi – w wyniku analiz i wniosków dotyczących restrukturyzacji tego podmiotu, podjęła decyzję o budowie nowego doku pływającego. Zakres projektu obejmuje budowę nowego, największego w regionie zachodniopomorskim doku pływającego, przy jednoczesnej modernizacji infrastruktury hydrotechnicznej umożliwiającej posadowienie takiego doku i rozpoczęcie normalnej eksploatacji. Pozyskanie nowego, większego doku pływającego odpowiada panującym na świecie trendom pojawiania się coraz większych jednostek pływających. Taka tendencja widoczna jest również wśród armatorów operujących w basenie Morza Bałtyckiego. Realizacja projektu w znaczny sposób przyczyni się do podniesienia zdolności produkcyjnej Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia SA, związanej z remontami oraz realizacją przedsięwzięć polegających na przebudowach jednostek pływających.

Podjęte działania, które ukierunkowane zostały na zwiększenie konkurencyjności MSR Gryfia na rynku remontów odpowiadają na zapotrzebowanie w zakresie remontu jednostek i stanowić będą o umocnieniu pozycji rynkowej stoczni, w tym zwiększeniu możliwości pozyskiwania nowych kontraktów. Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego – pisze Szymon Huptyś.

Szansą dla polskiej branży stoczniowej jest realizacja Krajowego Planu Odbudowy. Urząd obsługujący ministra właściwego ds. gospodarki morskiej zgłosił do tego planu projekty związane z rozwojem stoczni i kreowaniem popytu na różne usługi stoczniowe – w zakresie remontów, morskiej energetyki wiatrowej, mechanizmów finansowania, czy implementacji rozwiązań związanych z ochroną środowiska. Obecnie trwają prace na poziomie rządowych grup roboczych nad ostatecznym ukształtowaniem propozycji, która zostanie przedstawiona Komisji Europejskiej – pisze rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/68267/