W Szpitalu Miejskim wydzielono 4 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz 6 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19, w tym 2 łóżka z respiratorem. Placówka ma 10 respiratorów.
Pojawienie się w szpitalu tych pacjentów nie oznacza, że placówka nie pomaga też chorym z innymi schorzeniami.
- Szpital działa również dla pozostałych pacjentów - zapewnia Dorota Konkolewska, prezes zarządu Szpitala Miejskiego w Świnoujściu. - W momencie przyjęcia w Izbie Przyjęć mają obecnie robiony szybki test antygenowy.
Obecnie w szpitalu na pozostałych oddziałach leży 24 pacjentów. Działają poradnie specjalistyczne i zabiegowe, które przyjmują zgodnie z dokonaną rejestracją.
Każdemu, kto z powodu innej niż covid-19 choroby rozważa zgłoszenie się do szpitala, przychodzi oczywiście do głowy myśl, czy nie zakazi się SARS-CoV-2. Tym bardziej, że nie ma dodatkowego personelu do obsługi „covidowców”.
Jak informowała nas niedawno prezes, kadra medyczna zatrudniona w szpitalu obsługuje pacjentów poszczególnych oddziałów jak również oddelegowane w danym dniu osoby z personelu medycznego do pacjentów chorych zakaźnie. Lekarze, pielęgniarki, personel sprzątający zabezpieczają się przed wejściem na oddział w środki ochrony indywidualnej , po udzieleniu świadczeń w strefie brudnej zdejmują kombinezony, fartuchy, biorą kąpiel i w strefie czystej przebierają się do pracy w innym miejscu.
- Ścisłe przestrzeganie procedur sanitarnych, kabiny dekontaminacyjne do natychmiastowej dezynfekcji ograniczają transmisję wirusa – uspokaja prezes.
W miarę potrzeb pracownicy szpitala są testowani. Zakupione testy antygenowe dają możliwość uzyskania wyniku w 15-20 minut.