iswinoujscie.pl • Niedziela [11.10.2020, 11:16:42] • Szczecin
HERTZ SYSTEMS zapewnia ochronę przed dronami w Porcie Szczecin
fot. Organizator
W dniu 8 października odbywały się ćwiczenia z udziałem obserwatorów, połączone z ćwiczeniami wojskowymi na terenie obiektu portowego „Drobnica Port Szczecin”. Celem ćwiczeń było sprawdzenie reagowania i współdziałania personelu oraz służb odpowiedzialnych za likwidację zagrożenia w trakcie przemieszczenia i załadunku wojsk NATO, przy wystąpieniu awarii przemysłowej zakładu dużego ryzyka w bezpośrednim sąsiedztwie rozmieszczenia sprzętu wojskowego. HERTZ Systems podczas ćwiczeń był odpowiedzialny za sprawdzenie możliwości wykorzystania systemu antydronowego do zabezpieczenia działań wojsk w porcie oraz warunków koniecznych do osłony informacyjnej, zgodnie z BMP Marine Infrastructure Testing for NATO.
W ćwiczeniach uczestniczyła liczna grupa osób i obserwatorów. O skuteczność systemu antydronowego HAWK firmy Hertz System mogli się przekonać między innymi: pracownicy Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., pracownicy ochrony obiektu portowego, załoga okrętu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, Brygada WOT, przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Żandarmeria Wojskowa, Policja, Państwowa Straż Pożarna, przedstawiciele Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, ABW, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Szczecinie, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Gminy Miasta Szczecin, DB Port Szczecin i Grupy Azoty Polyolefins S.A.
fot. Organizator
W ćwiczeniach zostały wykorzystane najnowsze rozwiązania firmy HERTZ Systems służące do ochrony przed dronami, czyli wersja mobilna z centrum monitorowania. W trakcie ćwiczeń system musiał zlokalizować i rozpoznać drony „własne” portowe od dronów „obcych”, które wtargnęły na teren portu, a w kolejnym kroku drony intruzów przejąć i zneutralizować. Warte podkreślenia jest, że system antydronowy HAWK nie tylko ustala obecną pozycję drona z dokładnością GPS, ale także jego pozycję startową oraz wskazuje aktualne miejsce przebywania jego operatora. W wyniku przejęcia kontroli nad „wrogim” dronem, jego operator traci nad nim wszelką kontrolę. Przestaje otrzymywać informacje wideo i telemetryczne. Nie ma żadnej możliwości na ponowne odzyskanie kontroli nad dronem. System antydronowy HAWK, w wersji mobilnej umożliwia rozpoznanie i neutralizacje drona lub roju dronów w odległości do 7 km.
Monika Woźniak-Lewandowska