Gimnazjum Publiczne nr 1 • Niedziela [28.09.2008, 03:18:18] • Świnoujście

Ostatni żołnierze wolnej Polski

Ostatni żołnierze wolnej Polski

fot. Gimnazjum Publiczne nr 1

Stalinowski prokurator odczytał uzasadnienie wyroku. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Po zdrajcach narodu polskiego, ognia!”. W tym momencie skazana krzyknęła „Niech żyje Polska!”. Danka Siedzikówna ps. "Inka", sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady AK umierała przed plutonem egzekucyjnym w pawilonie śmierci gdańskiego więzienia 28 sierpnia 1946 roku. Przed plutonem, ale nie z rąk plutonu, bo nawet żołnierze ze specjalnej jednostki Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie chcieli zabijać 17-letniej dziewczyny. Do "Inki” strzelało 10 żołnierzy, każdy miał 10 sztuk amunicji. Wobec niepowodzenia egzekucji, choć wystrzelono 100 kul z odległości trzech kroków, do słaniającej się dziewczyny podszedł oficer UB i z bliska strzelił jej w głowę.

W ubiegły piątek (26.09) w Gimnazjum Publicznym Nr 1 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej wojennym i powojennym losom żołnierzy m.in. 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej dowodzonej przez legendarnego majora Zygmunta Edwarda Szendzielarza ps. „Łupaszka” . Otwarcie wystawy połączone zostało ze spotkaniem z kombatantami; żołnierzami wileńskiego Okręgu AK.

Ostatni żołnierze wolnej Polski

fot. Gimnazjum Publiczne nr 1

Podczas spotkania uczniowie wysłuchali niezwykle ciekawych i dramatycznych opowiadań kombatantów o latach II wojny światowej i o walkach, które toczyły się na ziemiach polskich już po zakończeniu wojny pomiędzy żołnierzami AK a komunistycznymi funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa.

Ostatni żołnierze wolnej Polski

fot. Gimnazjum Publiczne nr 1

Obok dramatycznych opowieści o walkach z czasów okupacji i z lat powojennych uczniowie dowiedzieli się również o faktach z życia „leśnych”, o których bardzo często nie myślimy np. w jaki sposób zapewniano wyżywienie dla żyjących w lesie trzystu żołnierzy.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/6763/