Głębokowodny Terminal Kontenerowy uznawany jest przez świat za znaczący i interesujący projekt, by o nim pisać. To dowodzi też trafności kierunku rozwoju portu w Świnoujściu, obranego przez Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście, zmierzający do poszerzenia wachlarza usług oferowanych przez zespół portów Szczecin-Świnoujście.
W połowie września br. ZMPSiŚ uruchomił procedurę zmierzającą do wyłonienia przyszłego operatora terminalu, który odcelowo ma obsłużyć dwa mln TEU kontenerów. Wcześniej, bo w styczniu br. ZMPSiŚ zaprosił potencjalnych inwestorów do wyrażenia zainteresowania realizacją tego przedsięwzięcia. Do końca marca br. zgłosiło się siedmiu zainteresowanych, tj. dwie firmy z Polski, jedna firma belgijska, jedna holenderska, dwie firmy z Azji i jedno konsorcjum europejskie.
Terminal spełniać́ będzie najwyższe standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska. W zależności od stopnia zautomatyzowania w Terminalu Kontenerowym zatrudnienie znajdzie od 600 do 1000 osób, wśród nich wielu inżynierów i techników. ZMPSiŚ zakłada, że jeśli wykonawca terminalu zostanie wybrany do końca tego roku, pierwszy kontenerowiec powinien zostać obsłużony w 2024 roku.
Monika Woźniak-Lewandowska
Specjalista ds. komunikacji i PR