Jony srebra, dwutlenek tytanu, polimery winylowe – choć nazwy tych związków mogą wydawać się skomplikowane i tajemnicze, ich głównym zadaniem jest rozwiązywanie codziennych trudności. I to tych najbardziej uporczywych, bo związanych ze sprzątaniem.
Fenomen mikrofibry
Dawniej sprzątano starymi ubraniami, potem zwykłymi ściereczkami, a dziś to mikrofibra zrewolucjonizowała współczesną rzeczywistość. Właściwości tego włókna wykorzystywane są w przemyśle tekstylnym między innymi do produkcji pościeli, koców, ręczników, poduszek, a przede wszystkim ściereczek, które sprawiają, że sprzątanie jest szybsze, prostsze i bardziej komfortowe. Pięćdziesiąt razy cieńsze niż ludzki włos, ważące mniej niż gram, z wgłębieniami zwanymi naczyniami włosowatymi, które pochłaniają brud i wilgoć: to właśnie wnętrze mikrofibry. Zastanawiasz się, jak ściereczka z mikrofibry jest w stanie usunąć nawet najmniejsze cząsteczki i bakterie, które kryją się w małych pęknięciach na powierzchniach takich jak szkło?
Sekret tkwi w niezliczonych, drobnych włóknach, z których się składa. A dzięki przestrzeniom między mikrowłóknami, czyszczenie za pomocą ściereczek z mikrofibry pozostawia również lśniące i suche powierzchnie. To odróżnia produkty z mikrofibry od standardowych tkanin czyszczących, np. włókno bawełniane pęcznieje w wodzie. Natomiast efekt kapilarny ściereczki z mikrofibry oznacza, że jest ona zdolna do wchłaniania wody do przestrzeni między włóknami, co ułatwia spłukiwanie i suszenie. A ponieważ szybko wysycha, mniej bakterii i patogenów może się zakorzenić. Dlatego idealnie sprawdzi się podczas twoich codziennych porządków. Ściereczkami z mikrofibry usuniesz 99% bakterii najczęściej występujących w naszych domach i to przy użyciu samej (ciepłej) wody1. – Za pomocą ściereczki z mikrofibry można usuwać tłuszcz i brud, a także bakterie bez konieczności dodawania jakichkolwiek środków czyszczących – potwierdza dr Julia Grote-Pastré, szef działu projektowania ściereczek, gąbek i rękawic we Freudenberg Home and Cleaning Solutions (FHCS) i ekspert marki Vileda.
Uniwersalne ściereczki do wszystkiego
Sposobem na spotęgowanie unikatowych właściwości mikrowłókien jest wzbogacenie ich o czynnik, który danej ściereczce nada bardziej specjalistycznego charakteru. Jedną z innowacji firmy Vileda jest uniwersalna ściereczka z mikrofibry Actifibre, której specjalna powłoka lepiej wchłania wodę i może usuwać brud, a nawet zaschnięte plamy. Powłoka PVA (alkohol poliwinylowy) zwiększa zdolność absorpcji cieczy. W rezultacie nie jest konieczne dalsze wycieranie po przetarciu na mokro, ponieważ tkanina pozostawia jedynie warstwę bardzo drobnych kropli, które szybko schną bez żadnych smug. Przełomowe okazało się również wykorzystanie związków i substancji chemicznych w składzie mikrofibry. Przykładowo dodatek dwutlenku tytanu pozwala skutecznie usuwać osad wapienny i kamień, które często pojawiają się w łazience (np. ściereczka Anti-Kalk). Z kolei ściereczki napylone chlorkiem srebra (jonami srebra) posiadają właściwości bakteriobójcze, przez co są higieniczne oraz na dłużej zachowują świeżość (np. ściereczki uniwersalne z jonami srebra Viledy).
Ekonomiczne i ekologiczne sprzątanie bez detergentów
Kupując ściereczkę z mikrofibry wysokiej jakości nowej generacji (np. Actifibre marki Vileda) jednorazowo wydajemy kilka złotych, a produkt posłuży nam z pewnością długo. – Nasze tkaniny są trwałe i można je prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza, co oznacza, że wszelkie cząsteczki brudu i bakterie, które zbierają włókna, można całkowicie usunąć, pozostawiając tkaninę gotową do następnego użycia. Ważne jest, by ściereczka wyschła po użyciu, aby zapobiec rozwojowi bakterii, które rozwijają się w wilgotnym otoczeniu – wyjaśnia dr Julia Grote-Pastré.
A podczas czyszczenia mikrofibrą nie musisz stosować żadnych detergentów. Aby pozbyć się zabrudzeń i tłustych plam wystarczy jedynie woda. Możesz też śladem naszych babć przygotować własne, domowe środki czyszczące, na bazie przyjaznych naturze składników. Jeśli chcesz ekologicznie i bezpiecznie dbać o dom sięgnij po: sodę oczyszczoną, boraks, mydło roślinne, ocet, kwasek cytrynowy. Już za kilka złotych przygotujesz samodzielnie domowe płyny do czyszczenia, którymi możesz nasączyć ściereczki z mikrofibry.
Mikrofibra doskonała do czyszczenia sprzętów AGD
Materiały, z których wykonany jest sprzęt AGD, często wymagają delikatnego traktowania. Dotyczy to zwłaszcza stali nierdzewnej i urządzeń o wysokim połysku – ich powierzchnia jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju zarysowania i zacieki. Doskonałe efekty czyszczenia sprzętu gospodarstwa domowego osiągniesz stosując właśnie ściereczkę z mikrofibry (np. Actifibre lub Küche), która skutecznie usunie zabrudzenia, nie pozostawiając smug, bez konieczności użycia detergentów. Do przywrócenia czystości kuchennym sprzętom wystarczy tylko woda, którą ściereczki z mikrofibry bardzo dobrze pochłaniają, nie pozostawiając przy tym nieestetycznych smug. Można więc z ich pomocą wyczyścić i osuszyć także szklane elementy kuchenki mikrofalowej czy piekarnika. Użycie ściereczki z mikrofibry nie spowoduje zarysowania czy zmatowienia powierzchni, dzięki czemu urządzenia zachowają charakterystyczny połysk i efektowny wygląd.
Do wyboru, do koloru
Ściereczki z mikrofibry sprawdzą się w sprzątaniu całego domu. Są dostępne w różnych kolorach (np. te z oferty Viledy), dzięki czemu dany kolor możemy dedykować wybranemu pomieszczeniu i z łatwością je rozróżnić. – Zalecamy przypisanie określonego koloru do konkretnego pomieszczenia w domu, takiego jak niebieski do łazienki lub pomarańczowy do kuchni – mówi dr Julia Grote-Pastré z Freudenberg Home and Cleaning Solutions (FHCS) i ekspert marki Vileda.
Dzięki nowoczesnym artykułom dbałość o porządek w domu z czasochłonnej udręki staje się działaniem szybkim, komfortowym i przyjemnym.
Anna Rogoźnicka
Senior PR & Content Marketing Specialist