iswinoujscie.pl • Czwartek [10.09.2020, 16:52:52] • Świnoujście

Zdewastowane płyty na promenadzie. Czyja to wina?

Zdewastowane płyty na promenadzie. Czyja to wina?

fot. iswinoujscie.pl

Gdyby przejścia przez promenadę w kierunku punktów gastronomicznych zostały wykonane z materiałów bardziej wytrzymałych być może nie mielibyśmy problemu. A tak, w miejscach sąsiadujących ze „Słodkim Centrum” czy „Bermudami”, gołym okiem widać pęknięcia i wyrwy, a piesi muszą dobrze uważać pod nogi. O brzydkiej zabrudzonej powierzchni nie warto już nawet wspominać.

Nie pomagają doraźne remonty /w tych okolicach nawierzchnia była już nie raz naprawiana !/. Włodarze miasta zamiast dobrze przemyśleć czemu służyć mają te odcinki deptaka i wraz z całościowym projektem zadbać o organizację wjazdów i miejsc, w których będzie odbywał się rozładunek zaopatrzenia, zafundował nam ciągłe remonty i wymiany nawierzchni?! I co dziwne rozładunki towarów z samochodów są na ciągach pieszych, zamiast na tyłach zaplecza budynków.

Właściciele firm transportowych, chcąc wyładować zaopatrzenie dla dziesiątków punktów handlowych i gastronomii, nie mają wyjścia; muszą tam dojechać.

Karygodnym zaniedbaniem jest fakt, że przygotowując całą inwestycję nie pomyślano o organizacji bezpiecznych, nie kolidujących z ruchem pieszym dojazdów. „Dostawczaki” zmuszone są korzystać z przejść zaprojektowanych jako elementy nadmorskiego pasażu pieszego.

Pomijając już stałą dewastację nawierzchni warto wspomnieć także o bezpieczeństwie, zwłaszcza najmłodszych. Rodziny wchodzące na promenadę powinny mieć pewność, że są tu bezpieczne. Takie miejsca jednak są faktycznie strefą ruchu. Maluchy, które powinny móc bezpiecznie biegać trzeba raczej trzymać za rękę bo kierowca dostawczego samochodu nie zawsze dojrzy malca przed maską. Pozostaje nam niestety jedynie ostrożność bo na kolejną przebudowę trudno będzie raczej liczyć.

Zdewastowane płyty na promenadzie. Czyja to wina?

fot. iswinoujscie.pl

Zadaliśmy pytanie do urzędu miasta o kolejne popękane płyty chodnikowe na promenadzie historycznej. Miejsca były już poprawiane. Kto jest odpowiedzialny i co jest źle zrobione? Projekt, wykonanie czy jeszcze coś innego?

- Nawierzchnie zjazdów, w tym również parametry materiałów zostały zaprojektowane przez Projektanta posiadającego stosowne uprawnienia, a wykonane przez Wykonawcę pod nadzorem kierownika budowy posiadającego również uprawnienia budowlane. Stwierdzone uszkodzenia zostały zgłoszone w trakcie odbioru, a ponieważ Wykonawca odmawia ich naprawy, zlecona została ekspertyza, która oceni po czyjej stronie doszło do błędu. Po jej sporządzeniu możliwe będzie podjęcie kolejnych kroków przez Gminę
- tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/67165/