iswinoujscie.pl • Czwartek [03.09.2020, 15:47:28] • Polska

2000 przyszłych kolejarzy rozpoczęło edukację

Uczniowie w 43 szkołach rozpoczęli dziś naukę, która przygotuje do pracy na kolei. W placówkach, które współpracują z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. kształci się ok. 2000 uczniów. To przyszli dyżurni ruchu, automatycy sterowania ruchem, specjaliści dróg i mostów oraz elektroenergetycy transportu szynowego. Dla uczniów PLK zapewniają praktyki zawodowe oraz stypendia.

Blisko 2000 uczniów, planujących pracę w zawodzie kolejarza, kształci się na czterech kierunkach: technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budownictwa kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego.

Uczniowie zdobywają wiedzę m.in. w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego w Bydgoszczy, Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi, Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach.

Inwestycja w profesjonalną kadrę
Dzięki współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i szkół, uczniowie poznają specyfikę pracy na kolei i charakter zadań na różnych stanowiskach. Praktyki zawodowe, które odbywają się także w terenie, pozwalają na szybkie wdrożenie do pracy. Jako pracodawca, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewniają przekazywanie wiedzy i doświadczenia już na początku drogi zawodowej i zyskują dobrze przygotowanych specjalistów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestują w edukację przyszłych pracowników kolei, którzy po szkole i praktykach będą odpowiedzialni m.in. za bezpieczne kursowanie pociągów. Dla uczniów organizowane są praktyki zawodowe u boku wykwalifikowanych pracowników PLK. Uczniowie mogą doskonalić swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności np. na nowoczesnym symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Uczniom, którzy mają dobre wyniki w nauce, zarządca infrastruktury funduje comiesięczne stypendia. W ubiegłym roku szkolnym otrzymywało je 243 uczniów. Od września dostaną je m.in. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach.

PLK zapewniają także wsparcie dydaktyczne dla szkół. Do pracowni zawodowych trafiają m.in. elementy infrastruktury kolejowej: urządzenia sterowania ruchem, szyny, rozjazdy i semafory.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec
rzecznik prasowy

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/67097/