Z okazji przypadającego w sobotę Wielkiego Dnia Pszczół, resort rolnictwa apeluje, aby wspólnie dbać o pszczoły. Jak podaje, do wytworzenia 1 kg miodu pszczoły muszą odwiedzić nawet kilka milionów kwiatów, a jedna pszczoła produkuje w ciągu całego życia jedną płaską łyżeczkę miodu.
Na mapie Polski i Pomorza Zachodniego jednym z największych ośrodków pszczelarskich jest Dębno. Duża powierzchnia lasów, firmy prowadzące działalność, która nie wpływa negatywnie na pszczoły powoduje, że
miody z Dębna są uwielbiane przez smakoszy w cały Polsce i nie tylko.
- W Gminie Dębno są pszczelarze, jest firma zajmująca się dystrybucją sprzętu dla pszczelarzy i doradztwem, tu są też produkowane miody pitne znane w całym świecie - wylicza burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki.
W tym roku w Dębnie odbyła się konferencja pszczelarska organizowana przez centrum pszczelarskie Łukasiewicz. - Miód wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany. Ma właściwości antybakteryjne - niektóre bakterie zwalcza lepiej niż antybiotyki. Do tego miód świetnie sprawdza się jako kosmetyk. - Zaopatrując się w pszczele dobrodziejstwa kupujecie "przepustkę" do zdrowia - przekonują właściciele winnicy Anna i Krzysztof Piwowar w gminie Dębno.
Polska jest 9 producentem miodu na świecie. Rośnie eksport i spożycie w Polsce. Coraz większa część miodu wyprodukowanego w Polsce kierowana jest na eksport, który w 2017 r. wyniósł 15,2 tys. t i był o 11 proc.
większy niż rok wcześniej. W 2017 r. w największych ilościach miód z Polski trafiał na rynek francuski (4 tys. ton) i niemiecki (ok. 3 tys. ton), co stanowi łącznie blisko 47 proc. całego eksportu z Polski.
O pszczoły dbają też leśnicy pracujący na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. W ramach projektu do lasu sprowadzane są pszczoły. Na owady czekają przygotowane barcie w pniach drzew.
Kupując miód warto sprawdzać skąd pochodzi. Najlepiej wybierać od lokalnych pszczelarzy.
Na zdjęciu: Miód z Pomorza Zachodniego jest znany na całym świecie. W Dębnie działa "zagłębie" pszczelarskie.
Fot.: Agata El Halawany, Pasieka Bazylia