iswinoujscie.pl • Środa [05.08.2020, 16:43:35] • Świnoujście

Świętowanie odwołane

To miało być wielkie świętowanie. Przypadająca w tym roku setna rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej „cudem nad Wisłą" miała być wielkim narodowym i wojskowym świętem. Przygotowania trwały jeszcze do wczoraj. Ostatnia decyzja Ministra Obrony Narodowej zmienia wszystko. A jeszcze 5 dni temu minister Błaszczak zapraszał na Paradę, „organizowaną z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Czy brak wojska na święcie wojska sprawi, że całkowicie zapomnimy o wielkim dziele polskiego żołnierza?!

W ostatnim dniu lipca media przekazały wypowiedź ministra Błaszczaka: „Serdecznie zapraszam na defiladę, z zachowaniem środków ostrożności!" Pięć dni później , ten sam urzędnik oświadcza: „w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się COVid12" odwołuję planowaną paradę wojskową z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej"

Otwarte pozostaje natomiast pytanie czy o wielkiej rocznicy będą musieli zapomnieć także młodzi i bardzo młodzi Polacy, dla których chlubne narodowe dzieje są najlepszą pożywką do pielęgnowania tradycji i historii /?/ Ciekawi jesteśmy czy i jak rocznica będzie odnotowana w świnoujskich szkołach. Czekamy n informacje na temat Waszych inicjatyw. Chętnie o tym napiszemy

„Ministerstwo Obrony Narodowej inicjuje i wspiera także lokalne działania z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. W ramach konkursu Wdzięczni Bohaterom 1920 roku przyznano prawie półtora miliona złotych dotacji dla organizacji pozarządowych na działania patriotyczne i edukacyjne. W całej Polsce powstaną historyczne murale, które będą upamiętniać bohaterów Bitwy Warszawskiej."-informuje MON na swojej oficjalnej stronie. Czy i co zdarzy się w Świnoujściu?!
p.s. Na szczęście nikt nie wpadł na pomysł by z powodu pandemii 15 sierpnia nie był dniem wolnym

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/66674/