iswinoujscie.pl • Środa [05.08.2020, 01:40:06] • Świnoujście

W sąsiedniej Meklemburgii: kluby i dyskoteki wciąż zamknięte. Nadal obowiązuje zakaz wjazdu turystów jednodniowych

W sąsiedniej Meklemburgii: kluby i dyskoteki wciąż zamknięte. Nadal obowiązuje zakaz wjazdu turystów jednodniowych

fot. Sławomir Ryfczyński

Ten, najbardziej interesujący mieszkańców Uznamu temat był przedmiotem rozmowy podczas wspólnego posiedzenia rządu wraz z przedstawicielami samorządów, gospodarki i związków. Dzień po zakończeniu obrad Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig poinformowała o obowiązujących obecnie w kraju związkowym MV środkach bezpieczeństwa. Ale odniosła się również do najbardziej interesującej mieszkańców sprawy - turysta jednodniowy.

Informacja na temat decyzji rządu przekazała największa stacja północnych Niemiec – telewizja NDR.

Przedsiębiorcy branży turystycznej z obu stron mieli nadzieję na rozluźnienie obostrzeń lecz stało się inaczej. Nadal obowiązuje zakaz wjazdu turystów jednodniowych z innych niemieckich landów związkowych oraz z innych krajów w ogóle. Zakaz ten będzie obowiązywał na pewno do końca sierpnia. Dopiero potem, jeśli okaże się, że początek roku szkolnego się powiódł i liczba infekcji utrzymuje się na niskim poziomie, wówczas będzie można rozważać poluzowanie obostrzeń.

- „Dopiero potem, jeśli okaże się, że początek roku szkolnego nie przyniósł pogorszenia i liczba infekcji utrzyma się na niskim poziomie, wówczas będzie można rozważać poluzowanie obostrzeń.” -oświadczyła premier Manuela Schwesig. Aby nie doprowadzić do powrotu epidemii, Uczniowie w szkołach na terenie Meklemburgii od piątej klasy wzwyż oraz wszyscy zatrudnieni w szkole na terenie szkoły zobowiązani są stale (z wyłączeniem lekcji) nosić maseczki ochronne.

Kluby i dyskoteki nadal pozostają zamknięte.

Zakaz nie dotyczy osób zatrudnionych w Niemczech, podróżujących z kilkudniową rezerwacją noclegu lub tranzytem.

Do tej pory obowiązuje "zamknięcie" Meklemburgii zarówno dla turystów z Polski, ale również np. z Niemiec. Nadzieje turystów rozbiły się o zapobiegliwość rządu landu, mimo, że obszar Meklemburgii odnotowuje jedne z najniższych poziomy zakażeń, a na terenie Wyspy Uznam nie ma ich wcale.

Na zniesienie dzisiaj zakazu liczyli wszyscy. Zarówno niemiecka branża turystyczna jak i polska strona. Apelują o to od miesiąca przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej.

Strona niemiecka, gdzie zakończyły się właśnie wakacje jest jednak na tym etapie nieprzejednana. Podnoszony jest brak kontroli nad jednodniowym ruchem turystycznym oraz możliwość wskazania w takich przypadkach źródła zakażenia, a władze MV zdrowie swoich obywateli stawiają wyżej niż ewentualne korzyści ekonomiczne.

Mieszkańcy Świnoujścia są spragnieni korzystania ze ścieżek rowerowych niemieckiej części Wyspy Uznam, ale i wyjazdu do Kaminke czy Truskawkowego Miasteczka. O zakupach w REWE też można nadal pomarzyć. Turyści chcieliby pochodzić po molo w Ahlbeck, Heringsdorf czy Bansin, czy wypić tam kawę.

Strona polska podnosi przede wszystkim nierówność z jaką potraktowały tą sprawę władze niemieckie. Na forach internetowych pojawiają się więc i takie głosy, że granicę należy w ramach rewanżu zamknąć dla strony niemieckiej. Tylko czy ktokolwiek jest w stanie wyobrazić sobie dzisiaj Świnoujście bez turystów z Niemiec? Rozsądna większość, która pomału odbija się od dna covidowej przerwy w prowadzeniu działalności, na pewno nie. Tylko razem klienci z Polski i klienci z Niemiec są w stanie pomóc lokalnym przedsiębiorcom różnych branż.

Kolejne podejście do zmiany tego zakazu 25 sierpnia.

Źródło:
https://www.ndr.de/nachrichten/mecklenburg-vorpommern/MV-fuehrt-Maskenpflicht-an-Schulen-ab-Klasse-fuenf-ein,coronavirus2808.html

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/66671/