iswinoujscie.pl • Sobota [11.07.2020, 00:01:14] • Polska

Do godziny 21.00 w niedzielę obowiązuje cisza wyborcza. Za jej złamanie grożą dotkliwe kary!

Do godziny 21.00 w niedzielę obowiązuje cisza wyborcza. Za jej złamanie grożą dotkliwe kary!

autor: Lubo Ivanko ( fot. stock.adobe.com/pl )

Nawet najbardziej zagorzali zwolennicy jednego czy drugiego pretendenta powinni na najbliższe dwa dni zapamiętać proste słowa z języka potocznego; „morda w kubeł!”. Nie ma tematu, Panowie i panie! Ze słupów ogłoszeniowych spoglądać będą co prawda na nas wciąż oczy rywali w wyścigu do fotela ale kolejnych plakatów, ulotek a wreszcie – manifestacji „fan-klubów” być już nie może!

I tak do chwili gdy komisje obwodowe zamkną lokale wyborcze obowiązywać będzie od soboty 11 lipca od północy do niedzieli 12 lipca do godziny 21:00. Do tego czasu obowiązuje nie tylko zakaz agitacji wyborczej w każdej formie ale także publikowanie spotów i sondaży wyborczych. Oto pełna lista zabronionych w tym czasie działań:

W czasie trwania ciszy wyborczej nie wolno:

prowadzić agitacji wyborczej,
zwoływać zgromadzeń,
organizować pochodów i manifestacji,
wygłaszać przemówień,
rozpowszechniać materiałów wyborczych, również w internecie,
agitować w lokalu wyborczych, rozpowszechniając symbole, napisy, znaki kojarzące się jednoznacznie z kandydatami i komitetami wyborczymi,
podawać wyników sondaży wyborczych.
Co grozi za złamanie ciszy wyborczej? Złamanie ciszy wyborczej lub jej naruszenie według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł. To jednak nie wszystko. Osobno karane jest podawanie do publicznej wiadomości wyników nieoficjalnych sondaży przedwyborczych lub przeprowadzonych w dniu głosowania. W tym przypadku wykroczenie zagrożone jest karą grzywny od 500 tysięcy do nawet 1 miliona złotych. Taką grzywną może zostać ukarana nie tylko ogólnokrajowa telewizja, rozgłośnia radiowa czy portal internetowy, lecz również osoby fizyczne publikujące dane na własnym koncie np. na Twitterze. Naruszenia ciszy wyborczej, a więc np. wywieszanie w czasie jej trwania plakatów czy rozdawanie ulotek można zgłaszać policji np. pod numerem telefonu 997.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/66324/