iswinoujscie.pl • Poniedziałek [20.07.2020, 15:44:54] • Polska

Jak przygotować auto na wyjazd?

Jak przygotować auto na wyjazd?

Plaża w Dębnie zyskała nowy piasek, do wypożyczenia będzie nowy sprzęt pływający. W tym roku otwarty będzie także wyciąg wodny, który w ostatnie wakacje był hitem wśród plażowiczów( fot. Organizator )

W czasie wyjazdu często towarzyszy nam zdenerwowanie, bo trzeba być w kilku miejscach w ciągu jednego dnia. Kierowca zdenerwowany to zły i niebezpieczny człowiek na drodze. – Warto zaplanować drogę dzień wcześniej. Dla osób jadących w dalszą trasę warto rozważyć wyjazd dzień wcześniej i zatrzymać się w hotelu. To pozwoli na uniknięcie stresu z powodu korków lub pogarszających się warunków na drodze. Warto zadbać o komfort podróży dla całej rodziny – mówi Joanna Sienkiewicz, trenerka biznesu.

1. stan auta

Jeśli jeździsz samochodem głównie po mieście a teraz musisz pojechać nim w trasę sprawdź jego stan. Pojedź do mechanika lub serwisu. – Warto sprawdzić stan hamulców, czy działają światła, poziom płynów eksploatacyjnych, zastąpić płyn letni do spryskiwaczy zimowym, zadbać także o wycieraczki. Warto zwrócić uwagę na czystość szyby, lusterek oraz świateł – przekonuje diagnosta Mirosław Kupryjaniuk z Karnic koło Rewala.

2. wyposażenie, które musi być na stanie

Gaśnica z ważnym badaniem, trójkąt to elementy, które w natłoku spraw łatwo przeoczyć. Warto również mieć ze sobą apteczkę, latarkę, kamizelkę odblaskową, a także lewarek, klucz i koło zapasowe. Przydatne mogą być także dodatkowe bezpieczniki i żarówki i zestaw naprawczy do opon. Do schowka warto włożyć oświadczenie sprawcy kolizji. – W przypadku niewielkiej stłuczki zaoszczędzimy sobie nerwów i czasu, które musimy poświęcić na oczekiwanie na policję. W tych dniach policjanci będą zajęci kierowaniem ruchem przy cmentarzach – przekonuje Flip Grega, ekspert do spraw bezpieczeństwa na drogach.

3. bezpieczne bagaże

Wyruszając w drogę warto poświęcić czas na rozmieszczenie bagażu. Ważne jest to, by jak najmniej przedmiotów było luźnych w przedziale pasażerskim. Trzeba wszystko poukładać w bagażniku w szczególności: zabawki, buty, parasolki czy parawany. Takie drobne rzeczy w przypadku stłuczki mogą być jak pędzący pocisk i doprowadzić do tragicznych sytuacji.

4. zaplanuj trasę

Dziś do planowania przejazdu można wykorzystać nowoczesne technologie oferowane przez operatorów sieci komórkowych lub portale internetowe. Warunki na drodze można też sprawdzić na stronach internetowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie takich utrudnień jest ponad 400, a nie wszystkie są widoczne na mapach internetowych. Warto rozważyć kupno mapy, na wypadek gdyby telefonia komórkowa przestała działać. - Duży ruch na drogach ekspresowych był przyczyną korków w czasie długie weekendu. Lepiej wybrać trasę alternatywną. Z Kołobrzegu do Gorzowa można pojechać przez Stargard, Pełczyce i Barlinek, gdzie droga prowadzi wśród lasów - mówi prezes Kołobrzeskiej Izby Gospodarczej, mecenas Aleksander Bolko.
Tu można pobrać mapkę z trasami dojazdu nad morze i z powrotem: www.zachodniopomorska.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/132/mini/132-88798_m.jpg
5. rób przerwy w drodze


Nie róbmy pokazów swoich wytrzymałości na siłę przed współpodróżnymi. Warto zaplanować postoje co 2 godziny na kwadrans i wymianę pomiędzy kierowcami, jeśli jest taka możliwość. W czasie drogi warto zadbać o posiłki. Jedzenie w czasie jazdy może być niebezpieczne: od oblania się gorącym napojem po kapiącą musztardę. - Częste spożycie kawy czy napojów energetycznych, pomoże lecz tylko krótkotrwale. Zbyt duże spożycie ich może powodować odwodnienie, objawiające się zaburzeniem koncentracji, bólami głowy czy rozkojarzeniem. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach: na śniadanie warto zjeść omlet, na drogę zabrać wodę do picia, po drodze zjeść lekkostrawny obiad. Warto pomyśleć o małych przekąskach w postaci orzechów lub owoców – mówi Natalia Podlaszczak, dietetyk sportowy, ekspert w programie edukacyjnym „Zdrowa Woda” organizowanym przez Wodociągi Zachodniopomorskie. Akcja “Zdrowa Woda” promuje picie wody z kranu. Do szkół w Stepnicy, Mierzynie, Baniach, Brzesku koło Pyrzyc i Grzędzicach k. Stargardu trafiły poidełka. - Dzięki nim zmniejszyła się ilość zużywanych plastikowych butelek po napojach - mówi Łukasz Szeląg, rzecznik Wodociągów Zachodniopomorskich.

6. rozsądek

Nie jedź szybko, bądź rozsądny i przewiduj sytuacje na drodze. To pozwoli bezpiecznie pojechać i wrócić do domu razem z rodziną. Na terenie lasów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie na parkingach leśnych można odpocząć w otoczeniu drzew. Ważne by z nich korzystać zgodnie z zasadami higieny w dobie COVID i przestrzegać bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

7. Gdzie jechać?

Nie musimy jechać nad morze, gdzie jedzie większość turystów. Mamy piękne jeziora na terenie Powiatu Gryfińskiego. Tu możemy poszukać śladów bohaterów książki "Pan Samochodzik" czy odwiedzić muzeum pamiątek wojskowych prowadzone przez samorząd Mieszkowic. Warto też odwiedzić muzeum kolejnictwa w Gryficach czy Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie. W Dębnie na plażę przywieziono 250 t piasku, a OSIR zakupił także nowy sprzęt. Czynny będzie też wyciąg wodny.

Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o. w Goleniowie
Biuro Prasowe

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/66044/