iswinoujscie.pl • Wtorek [21.07.2020, 17:39:14] • Świnoujście

Czy bio odpady trafiają po prostu na wysypisko?

Czy bio odpady trafiają po prostu na wysypisko?

fot. iswinoujscie.pl

W niektórych miesiącach mieszkańcy naszego miasta wyrzucają około 200 ton bio odpadów. Zastanawialiście się kiedyś, co się z nimi dzieje?

Jakiś czas temu przy tradycyjnych pojemnikach na segregowane odpady pojawił się kolejny. Mają do niego trafiać odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki), gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, liście, kwiaty, trociny i kora drzew czy niezaimpregnowane drewno.

Zapytaliśmy, jak idzie segregacja takich odpadów mieszkańcom Świnoujścia.

Świnoujski Oddział REMONDIS Szczecin informuje, że w okresie od stycznia do maja 2020 r. zebrał 385 ton.

- Najwięcej bio odpadów odbieranych jest w okresie kwiecień – listopad każdego roku – przyznaje Bogusław Żaczek, dyrektor świnoujskiego Oddziału REMONDIS Szczecin. – W miesiącach szczytowych średnio około 200 ton miesięcznie.

Wielu z Was zastanawiało się pewnie, co się dzieje z tymi odpadami w Świnoujściu. Czy to jest jakoś wykorzystywane czy trafia po prostu na wysypisko i tam zalega.

- Odpady bio są odbierane w sposób selektywny - podkreśla Bogusław Żaczek.- Po odebraniu trafiają na stację przeładunkową przy ul Pomorskiej . Odpady bio są dalej transportowane do zakładu w Słajsinie, gdzie poddawane są procesowi kompostowania. Po zakończeniu procesu kompostowania powstały produkt jest wykorzystywany do nawożenia organicznego.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/65939/