Poseł Koalicji Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka na przejściu granicznym Świnoujście-Ahlbeck zaapelował do Rządu RP. o jak najszybsze otwarcie granic. Towarzyszyli mu świnoujscy radni z Klubu KO. Zobacz film!
fot. Sławomir Ryfczyński
Po demonstrujących w tym właśnie miejscu świnoujskich przedsiębiorcach i pracujących u naszych zachodnich sąsiadów – mieszkańcach, tym razem na pasie granicznym pojawili się w poniedziałek radni Koalicji Obywatelskiej. Okazją do zamanifestowania poparcia dla odciętych od źródła dochodów mieszkańców stała się obecność posła na Sejm RP Arkadiusza Marchewki. Korzystając ze swoich poselskich uprawnień przygotował on pisma do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o jak najszybsze otwarcie granicy i umożliwienie tym samym licznej grupie mieszkańców powrotu do pracy. W kolejnym piśmie parlamentarzysta Koalicji Obywatelskiej zwrócił się do Wojewody Zachodniopomorskiego, jako przedstawiciela Rządu RP w regionie.
Do stanowiska parlamentarzysty, swoją opinię na temat obecnej sytuacji dołączyli świnoujscy radni. Obok Przewodniczącej Rady Miasta-Elżbiety Jabłońskiej, solidarność z mieszkańcami zademonstrowali Jan Borowski, Leszek Waga, Wiesław Góreczny.
Arkadiusz Marchewka liczy, że w staraniach o rychłe otwarcie granicy dla pracujących w przygranicznych miejscowościach mieszkańców, znajdzie sprzymierzeńca w osobie Wojewody Zachodniopomorskiego Tomasza Hinca. W piśmie skierowanym do wojewody czytamy m.in.:
Obecnie zatem Świnoujście i jego mieszkańcy utracili jedną z głównych podstaw utrzymania. Jest to o tyle zaskakujące, że ograniczenia związane z zapobieganiem COVID-19 dotyczą w takim samym stopniu wszystkich osób przebywających w Polsce; również cudzoziemców. W tej sytuacji administracja rządowa powinna podjąć jak najszybsze starania w celu przywrócenia normalnego ruchu granicznego dla cudzoziemców oraz znacznego ograniczenia ilości grup osób objętych obowiązkiem przebywania po przybyciu do Polski przez 14 dni na kwarantannie. Nadmieniam przy tym, że kwestia gospodarczych skutków zamknięcia granic była przedmiotem także mojego wystąpienia do Pana Wojewody z 5 maja 2020 roku. Jak dotychczas jednak nie dokonano zmian stosownych rozporządzeń, które to zmiany niwelowałyby negatywne skutki ograniczenia ruchu granicznego. Stało się tak, pomimo że mikroprzedsiębiorcy handlujący na targowiskach i bazarach przeznaczonych dla gości zagranicznych (głównie z Niemiec) formalnie nie są objęci zakazem prowadzenia działalności gospodarczej, a zatem nie mogą liczyć na tak duże wsparcie jak inne branże. Ich faktyczna sytuacja prowadzi jednak do praktycznie 100%-owego spadku osiąganych dochodów (mowa przy tym o ponad 200 podmiotach, które ponoszą straty z powodu zamknięcia granic, tylko w samym Świnoujściu).
Realia ekonomiczne Pomorza Zachodniego wymagają szczególnego podejścia uwzględniającego transgraniczny charakter gospodarki naszego województwa.” Poseł przypomniał, że, już wcześniej wystosował do rządzących stanowisko jednoznacznie podkreślając konieczność obrony interesów Polaków zatrudnionych z zachodnią granicą.
fot. Sławomir Ryfczyński
W piśmie przekazanym szefowi resortu przypomniał także, że osoby utrzymujące się z przygranicznego handlu nie uzyskały dotąd ochrony ze strony państwa, ochrony na jaką w pełni zasługują. Wspominając o tym w piśmie skierowanym do szefa resortu, Arkadiusz Marchewka domaga się jednocześnie odpowiedzi na konkretne pytania:
„Jak dotychczas jednak nie dokonano zmian stosownych rozporządzeń, które to zmiany niwelowałyby negatywne skutki ograniczenia ruchu granicznego. Stało się tak, pomimo że mikro-przedsiębiorcy handlujący na targowiskach i bazarach przeznaczonych dla gości zagranicznych (głównie z Niemiec) formalnie nie są objęci zakazem prowadzenia działalności gospodarczej, a zatem nie mogą liczyć na tak duże wsparcie jak inne branże. Ich faktyczna sytuacja prowadzi jednak do praktycznie 100%-owego spadku osiąganych dochodów (mowa przy tym o ponad 200 podmiotach, które ponoszą straty z powodu zamknięcia granic, tylko w samym Świnoujściu). Biorąc powyższe pod uwagę, kieruję do Pana Ministra następujące pytania:
1) Kiedy Pan Minister planuje ponownie otworzyć zamknięte przejście graniczne Świnoujście – Ahlbeck?
2) Na kiedy planowane jest zniesienie obowiązku poddania się kwarantannie po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej?
3) Kiedy możliwy będzie swobodny wjazd cudzoziemców (przynajmniej tych, którzy są obywatelami Unii Europejskiej) na teren Rzeczypospolitej Polskiej?”
W imieniu świnoujskich radnych, mocne stanowisko przedstawiła Elżbieta Jabłońska:
„Z powodu zamkniętych granic cierpią Świnoujscy przedsiębiorcy, zasieki i zamaskowani żołnierze z długą bronią, ostrą amunicją, gotowi do strzału to zaprzeczenie idei otwartości, zaufania i pomocniczości.
Apelujemy o jak najszybsze otwarcie granic!”-podkreśliła Przewodnicząca Rady Miasta. Działacze Koalicji Obywatelskiej liczą na rychłą reakcję rządzących.