Sprawność polskiego państwa poznamy nie po tym, czy uda się zorganizować wybory prezydenckie w planowanym początkowo terminie, ale po tym, jak sprawnie będą działać szpitale, jak łatwo dostępna będzie niezbędna aparatura medyczna i środki ochrony, jak bardzo uda się zminimalizować społeczne i gospodarcze konsekwencje kryzysu.
Uchwalone przez Sejm nowe regulacje są niejasne i w znacznym stopniu uzależniają wybory od administracji rządowej. Głosowanie w tym trybie nie będzie spełniać demokratycznych standardów. W tak krótkim czasie nie uda się przygotować wyborów tak, aby zagwarantować tajność, równość i bezpośredniość głosowania i zapobiec nadużyciom. W obecnej sytuacji nie ma też szans na prowadzenie kampanii wyborczej na równych zasadach, a jest to niezbędny warunek uczciwych wyborów.
Forsowane na maj wybory nie staną się żadnym „świętem demokracji". Konstytucja RP stwarza możliwości przesunięcia terminu głosowania. Eksperci prawni i wyborczy Fundacji Batorego wspólnie apelują o to, żeby z tych możliwości skorzystać.
Zespół Ekspertów Wyborczych działający przy Fundacji im. Stefana Batorego zajmuje się analizą prawa wyborczego przedstawiając propozycje zmiany w prawie i praktyce organizacji wyborów w kierunku zwiększenia uczestnictwa w wyborach i podniesienia reprezentatywności wyników wyborczych.
Zespół Ekspertów Prawnych zajmuje się oceną zgodności uchwalanych przez władze ustawodawczą aktów prawnych z Konstytucją RP, normami międzynarodowymi oraz demokratycznymi standardami państwa prawa. Monitoruje funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości i przedstawia propozycje jego naprawy.
Więcej o obu zespołach – na naszej stronie.
Pełna treść stanowiska Zespołów Ekspertów Prawnych i Wyborczych Fundacji Batorego: archiwum.batory.org.pl/upload/files/Programy%20operacyjne/Forum%20Idei/Stanowisko_Zespolow_Ekspertow_Prawnych_i_Wyborczych_ws_glosowania_korespondencyjnego_fin.pdf
Joanna Załuska
Fundacja im. Stefana Batorego