iswinoujscie.pl • Wtorek [21.04.2020, 21:17:41] • Świnoujście
Reżim sanitarny w schronisku dla bezdomnych

fot. Sławomir Ryfczyński
Według ostatnich ustaleń, w Świnoujściu jest dziś ponad setka bezdomnych. Czy ta niemała przecież grupa o tak swobodnym stylu życia i nonszalanckim stosunku do higieny jest dziś bezpieczna? Czy bezpieczne są osoby, które są w jej pobliżu?
Świnoujski magistrat twierdzi, że od czasu, gdy pojawiło się zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, zainteresowano się również bezdomnymi. Do pracy zabrali się pracownicy socjalni, streetworker, pracownicy schroniska dla osób bezdomnych oraz ogrzewalni.
- Zwracają szczególną uwagę na informowanie o istniejącym zagrożeniu i sposobach jego minimalizowania – informuje Joanna Ścigała, główny specjalista z biura informacji i konsultacji społecznych urzędu miasta.
14 marca wojewoda zachodniopomorski wydał instrukcję o sposobie organizacji miejsc całodobowego pobytu dla bezdomnych w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19.
3 dni później pracownicy schroniska i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie spotkali się z pensjonariuszami i przekazali im informacje nt. zasad postępowania w placówce w związku z koronawirusem. Od początku zagrożenia wzmożono także reżim sanitarny w placówce.

fot. Sławomir Ryfczyński
Liczba osób bezdomnych przebywających w Świnoujściu stale się zmienia. Z ostatnich danych, którymi dysponuje magistrat, wynika, że m.in.: w schronisku dla osób bezdomnych, na działkach, w kontenerach, pustostanach czy przyczepach kempingowych łącznie przebywa 107 osób.
- Należy zauważyć, że Schronisko dla Osób Bezdomnych przy ul. Portowej 10 może przyjąć nawet 90 osób bezdomnych, aktualnie przebywa tam 38 osób – informuje Joanna Ścigała.

fot. Sławomir Ryfczyński
Co znajdziemy w instrukcji wojewody?
Placówki udzielające schronienia obowiązane są:
- wdrożyć szczególne zasady higieny osobistej oraz powierzchni, sprzętu i wyposażenia placówki,
- ograniczyć aktywność poza terenem placówki przez osoby w nich zamieszkujące tylko do sytuacji tego wymagających,
- w celu maksymalnego ograniczenia przebywania na terenie placówek osób na co dzień w nich niemieszkujących, zawiesić formy wsparcia świadczone w trybie ambulatoryjnym, zwłaszcza prowadzone w grupach (np. spotkania grup psychoterapeutycznych czy grup wsparcia);
- w przypadkach konieczności zapewnienia wsparcia osobom nie przebywającym w placówkach, a wymagających pilnej pomocy np. w formie poradnictwa, o ile to możliwe kontakt osobisty zastąpić kontaktem telefonicznym (ewentualnie mailowym);
- monitorować stan zdrowia personelu oraz osób korzystających ze schronienia w placówce oraz bezwzględnie nie dopuszczać przychodzenia do pracy pracownikom wykazującym objawy przeziębienia lub grypy;
- ograniczyć jeżeli to możliwe, kadrę obecną w placówce poprzez np. umożliwienie pracy zdalnej pracownikom biurowym;
- w sposób szczególny organizować życie zbiorowe osób przebywających w placówkach poprzez ograniczenie wzajemnego kontaktu oraz unikanie spotkań grupowych,
W sytuacji podejrzenia u osoby przebywającej w placówce wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 należy:
- powiadomić właściwą miejscowo stację sanitarno-epidemiologiczną, skontaktować się z najbliższym szpitalem zakaźnym lub zadzwonić na infolinię NFZ: 800 190 590.
- bezzwłocznie odizolować osobę z objawami od innych osób przebywających w placówce a następnie w przypadku zalecenia przeprowadzenia badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 należy oczekiwać na transport medyczny z zachowaniem bezwzględnego reżimu sanitarnego lub
- w przypadku zalecenia kwarantanny bezzwłocznie odizolować osobę w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu.
W przypadku objęcia kwarantanną wszystkich osób przebywających w placówce należy wykorzystać zalecenia, o jakich mowa w „Instrukcji pomocy żywnościowej dla osób potrzebujących objętych kwarantanną ".