Zmiana częstotliwości nadawania programów dotyczyć będzie wyłącznie emisji multipleksu pierwszego (MUX-1) oraz multipleksu czwartego (MUX-4) w województwie zachodniopomorskim. Przełączenie nastąpi w nocy z 29 na 30 marca w godzinach 0:00-5:00. Konieczność zmiany częstotliwości nadawania wynika z prowadzonego w Polsce projektu refarmingu pasma 700 MHz. Sygnał zostanie przeniesiony odpowiednio z kanału 45 na 21 (MUX-1) oraz z kanału 40 na 28 (MUX-4).
W ramach MUX-1 nadawane są programy TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV. Informacje o emisji programów w ramach MUX-4 dostępne są na stronach Cyfrowego Polsatu.
Widzowie, których dotyczą zmiany w sposobie nadawania, nie muszą dokonywać żadnych korekt ustawień anten odbiorczych. Po przeprowadzeniu zmian częstotliwości emisji, większość odbiorników telewizyjnych powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów przez odbiorcę. Jest to operacja prosta do przeprowadzenia poprzez menu ustawień odbiornika, z wykorzystaniem pilota zdalnego sterowania.
W zasięgu emisji MUX-1 z obiektu nadawczego Emitel „RTCN Białogard/Sławoborze” znajdują się gminy: Barwice, Będzino, Białogard, Biesiekierz, Bobolice, Brojce, Brzeźno, Czaplinek, Dobra, Drawsko Pomorskie, Dygowo, Golczewo, Gościno, Gryfice, Grzmiąca, Ińsko, Kamień Pomorski, Karlino, Karnice, Kołobrzeg, Koszalin, Łobez, Manowo, Maszewo, Mielno, Nowogard, Ostrowice, Płoty, Połczyn-Zdrój, Przybiernów, Rąbino, Radowo Małe, Resko, Rewal, Ryman, Siemył, Sławoborze, Świdwin, Świerzno, Świeszyno, Trzebiatów, Tychowo, Ustronie Morskie, Węgorzyno i Złocieniec.
- Z punktu widzenia widzów telewizji naziemnej w województwie zachodniopomorskim, zmiana częstotliwości nadawania nie powinna oznaczać większych trudności. Kierunki emisji programów nie zmieniają się, a więc nie ma potrzeby regulacji anten odbiorczych. W większości przypadków telewizor samoczynnie zaktualizuje listę programów. Jedynie w przypadku niewielkiej liczby odbiorników może być konieczne ręczne wyszukanie kanałów w telewizorze – powiedział Jerzy Godek, Członek Zarządu ds. Techniki Emitel S.A.
Tak zwany „refarming pasma 700 MHz” to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.
Informacje na temat zmian dostępne są na stronie internetowej Emitel. Aktualne parametry stacji nadawczych można sprawdzić na stronie: www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/sprawdz-parametry-emisji/ oraz w aplikacji EmiMaps: www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/aplikacja-emimaps/
ŁUKASZ RUSINIAK
MENEDŻER DS. PR
AM ART-MEDIA AGENCJA PR Sp. z o.o.