iswinoujscie.pl • Niedziela [01.03.2020, 20:15:37] • Świnoujście

Władze miasta nie kontrolują jak przebiega wycinka drzew pod inwestycję Zbigniewa Grycana

Władze miasta nie kontrolują jak przebiega wycinka drzew pod inwestycję  Zbigniewa Grycana

fot. Andrzej Ryfczyński

Przypomnijmy, że potężne centrum handlowo-usługowe, budynek gastronomiczny oraz stacja paliw ze stanowiskami do ładowania aut elektrycznych i myjnią samochodową powstają w Świnoujściu blisko granicy na Ahlbeck pomiędzy ulicami Wojska Polskiego oraz Bałtycką. Według planów łączna kubatura powstających obiektów ma wynosić 130 tysięcy metrów sześciennych. Od początku było wiadomo, że zgoda miasta na budowę równoznaczna jest z pozwoleniem na wycinkę masy drzew. W Urzędzie nie wiedzą jednak ile drzew zostanie wyciętych.

Z prośbą o informację ile drzew przy tej inwestycji poszło już dotychczas „pod topór” zwróciliśmy się do rzecznika prezydenta. Z odpowiedzi wynika, że w Urzędzie Miasta nie mają pojęcia dla ilu drzew budowa jest wyrokiem. Joanna Ścigała specjalista w Wydziale Informacji i Konsultacji Społecznych odsyła do ..... firmy Zbigniewa Grycana.

Dowiadujemy się natomiast, że „zgodnie z wydaną decyzją czas na usunięcie drzew wyznaczony jest do 31 grudnia 2020r. Jeśli chodzi natomiast o pytanie ile drzew zostało już wyciętych, a ile zniknąć ma jeszcze do końca roku rzeczniczka prezydenta radzi skierować do inwestora. Można by powiedzieć, że w obliczu tysięcy pni, które padły w Świnoujściu w ostatnich latach, kolejna partia drzew do ścięcia nie ma już znaczenia. A jednak ma! Zwracamy bowiem uwagę, że zielona wyspa Uznam to już historia. Wszyscy uważamy, że miasto musi się rozwijać. To prawda, ale porównując zdjęcia lotnicze sprzed kilku lat z obecnymi widać to jak na dłoni, jak całe hektary lasów po prostu znikają, a w to miejsce pojawiają się albo apartamentowce, albo inne obiekty budowlane, czy wszystkie naprawdę miastu potrzebne? Kibicujemy powstawaniu nowych inwestycji publicznych jak przedszkole czy Zakład Opieki Długoterminowej, ale inwestycje prywatne biznesowe związane z taką skalą wycinek drzew, powinno się głęboko przemyśleć.

Niegdyś, z Morzem Bałtyckim sąsiadowało u nas morze zieleni na lądzie. Dziś mamy oazy zieleni w morzu betonu. Pozostaje nam przestrzeń Parku Zdrojowego, który - na szczęście chroniony jest nie tylko przez Inspekcję Ochrony Środowisk, ale także Konserwatora Zabytków, do którego rejestru jest wpisany.

Los zieleni nie jest nam obojętny. Dlatego czekać będziemy na odpowiedź z firmy Zbigniewa Grycana i też o niej poinformujemy.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/64235/