11 lutego to Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Tegoroczna edycja jest już 16., a DBI jest obecnie organizowany nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. W inauguracji polskich obchodów wziął udział minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Działajmy razem!
- W pracy na rzecz bezpiecznego internetu najważniejsze są współpraca i współdziałanie. I do tego zachęcamy, m.in. poprzez przystępowanie do naszej Deklaracji Współpracy na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci – powiedział szef MC.
Do tej pory Deklarację podpisali m.in. Rzecznik Praw Dziecka, przedstawiciele instytucji państwowych, mediów, portali internetowych i operatorów telekomunikacyjnych. We wtorek przystąpił do niej Facebook.
- To świetna wiadomość, szczególnie w takim dniu jak dziś - Dniu Bezpiecznego Internetu – powiedział minister Marek Zagórski.
Podpisanie Deklaracji jest elementem kampanii „Nie zagub dziecka w sieci", którą od kilku miesięcy realizujemy wspólnie z NASK. Jej celem jest nie tylko ochrona dzieci przed cyberprzemocą, ale i podnoszenie poziomu świadomości rodziców w tym obszarze.
W ramach kampanii m.in. udostępniamy materiały edukacyjne i poradniki, w których rodzice i opiekunowie znajdą wiele praktycznych informacji o tym jak wspierać dziecko w sieci, identyfikować zagrożenia online i im zapobiegać.
Dla wspólnego dobra
Sygnatariusze Deklaracji, mając na uwadze dobro dzieci i młodzieży, potwierdzają w niej konieczność podjęcia wspólnych działań gwarantujących ochronę przed szkodliwymi treściami w następujących obszarach:
· prawnym, w tym legislacyjnym – w zakresie wypracowania rozwiązań eliminujących możliwości czerpania korzyści finansowych z cyberprzemocy i propagowania szkodliwych dla dzieci i młodzieży treści,
· organizacyjnym – na rzecz promowania wartościowych treści w Internecie oraz propagowania rozwiązań technicznych sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu przez dzieci i młodzież z Internetu,
· technicznym – w zakresie usprawnienia wymiany informacji pomiędzy dostawcami treści i usług świadczonych w Internecie a podmiotami zaangażowanymi w przeciwdziałanie i zwalczanie nielegalnych treści w celu bezzwłocznego informowania o zagrożeniach oraz rozwijania skutecznych narzędzi reagowania na występujące zagrożenia w sieci.
- Bezpieczeństwo online najmłodszych użytkowników internetu pozwala pozytywnie myśleć o nowych technologiach. Najważniejsza jest świadomość i zaangażowanie. I nad tym stale pracujemy – powiedział minister cyfryzacji.
Dołącz!
Głównym celem DBI jest promowanie bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież oraz edukowanie rodziców i nauczycieli w zakresie cyberbezpieczeństwa.
W obchody Dnia Bezpiecznego Internetu może zaangażować się każdy. Jak to zrobić? Wystarczy, że zorganizujecie inicjatywę, w trakcie której porozmawiacie o odpowiedzialnym i bezpiecznym korzystaniu z sieci. Co ważne, swoje inicjatywy możecie organizować przez cały luty. Nie zapomnijcie ich zgłosić.
- Zależy nam na zaangażowaniu możliwie największej liczby osób. Zachęcamy do organizowania wydarzeń. Mogą to być inicjatywy organizowane lokalnie, ale i centralnie. Spontaniczne i dokładnie zaplanowane. Najważniejsze, abyśmy wspólnie pracowali nad podniesieniem świadomości jak bezpiecznie korzystać z internetu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Jeśli chcecie zgłosić swoją inicjatywę, koniecznie zajrzyjcie na stronę www.dbi.pl i wypełnijcie dostępny tam formularz.
WAŻNE! Data Waszego wydarzenia nie musi ograniczać się do Dnia Bezpiecznego Internetu – może zostać zorganizowane przez cały luty.
Najciekawsze inicjatywy mają szansę na nagrody. Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie wydarzenia do końca lutego 2020 r. na stronie DBI – zgłoś inicjatywę, a następnie nadesłanie sprawozdania z jej przebiegu do końca marca 2020 r. Akcje, które znajdą uznanie organizatorów krajowej edycji DBI, zostaną nagrodzone.
W zeszłym roku w ramach obchodów DBI zorganizowano w Polsce aż 3977 akcji i lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Angażowały się szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe, ale także firmy i osoby prywatne. W konkursie na najciekawszą inicjatywę wyłoniono 15 laureatów.
Organizatorami polskich obchodów Dnia Bezpiecznego jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Więcej informacji nt. Dnia Bezpiecznego Internetu znajdziecie na stronie www.dbi.pl oraz www.facebook.pl/bezpiecznyinternet.
Więcej informacji, w tym porady jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci, znajdziecie na stronie naszej kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” – www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci