Pośród najważniejszych parametrów przyszłej bazy dyrekcja portu wymienia głębokości techniczne. Do przyszłej bazy mogły zawijać jednostki o zanurzeniu do 15,5 m. W związku z tym wszystkie budowle hydrotechniczne: nabrzeża, obrotnica oraz tor wejściowy do awanportu muszą być przygotowane z docelową głębokością techniczną 17,0 m.
Osłonę przyszłej bazy przed falowaniem morza stanowić ma narzutowy falochron osłonowy, typu wyspowego. Projektowana długość tego falochronu to dwa kilometry! (2041 m.). Dla potrzeb bezpiecznego manewrowania kontenerowców musi zostać zbudowana nowa obrotnica o średnicy 800 metrów. Obrotnica ma zapewnić swobodę w manewrowaniu jednostek o całkowitej długości 400 metrów. Zostanie połączona połączona z basenem portowym o szerokości od 400 do 580 metrów. Inwestor na także, na własny koszt i ryzyko wybudować molo kontenerowe i przystosować je do potrzeb prowadzonej działalności, tj. eksploatacji ogólnodostępnego głębokowodnego terminalu kontenerowego.
Dostęp kolejowy do głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu umożliwi podwójny tor dojazdowy o długości 3200 m, łączącym zmodernizowaną infrastrukturę kolejową linii 401 (Świnoujście Port – Szczecin Dąbie) z grupą torów przyjazdowo-odjazdowych i zdawczo-odbiorczych o łącznej długości 10400 m w części lądowej terminala oraz grupą torów rozładunkowych ulokowanych bezpośrednio na molu kontenerowym, o łącznej długości 6400 m. Układ kolejowy zostanie zelektryfikowany (z wyłączeniem torów przeładunkowych), dając możliwość wjazdu kompletnym pociągom trasowym bezpośrednio na molo kontenerowe, bez zbędnych i czasochłonnych procesów manewrowych. Powstanie także nowa droga dojazdowa, z której korzystać będą ciężarówki z kontenerami. Jej długość wynosić ma 2900 metrów. Droga połączy terminal z projektowaną drogą ekspresową S3 w węźle Łunowo, której przebieg i rozwiązania planistyczne są realizowane w ramach projektu GDDKiA pn.: „Budowa drogi S3 na odcinku Świnoujście – Troszyn". Dalsze połączenie drogowe terminala z układem wjazdowym i systemem preawizacji dla pojazdów ciężarowych zaprojektowano w układzie bezkolizyjnym z dwoma wiaduktami. Przed układem wjazdowym przewidziano miejsce na parking buforowy z liczbą 286 miejsc postojowych dla pojazdów ciężarowych.